AB zirvesinden Türkiye kararı

AB zirvesi sona erdi. AB Komisyonu Başkanı Juncker, zirve sonrası yaptığı açıklamada, "Türkiye'ye ödenen fonlarda kesinti olmayacak ama STK payını artırabiliriz" ifadelerini kullandı.

AB zirvesinden Türkiye kararı
AB zirvesinden Türkiye kararı emrah

Avrupa Birliği'nin (AB) 28 üyesinin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren AB Liderler Zirvesi'nin ikinci günkü oturumu sona erdi. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, "Türkiye'ye ödenen fonlarda kesinti olmayacak ama STK payını artırabiliriz" ifadelerini kullandı. AB Konseyi Donald Tusk ve İngiltere Başbakanı Theresa May'in ikili görüşmesinin ardından, liderlerin sabah saatlerinde AB'de iş birliği alanlarını artırma yöntemlerini tartışması öngörülüyor.

Bu oturumdan sonra toplantıdan İngiltere'nin ayrılmasıyla birlikte geriye kalan 27 AB üyesi ülkenin liderlerinin, İngiltere'nin AB'den çıkış sürecine (Brexit) odaklanması bekleniyor. Zirvenin ikinci gününde liderler, gündeme ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu. "Brexit'te bir mucize beklemiyorum" AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Brexit sürecine ilişkin gelişmeleri değerlendireceklerini belirterek, "Brexit'te bir mucize beklemiyorum." açıklamasında bulundu. İngiltere'nin sürece ilişkin daha fazla detaylı bilgi vermesi gerektiğini savunan Juncker, tarafların anlaşmaya varamayacağı düşüncesi üzerinden hareket etmediğini vurguladı.

Almanya'da hükümet kurma çalışmalarına ilişkin de konuşan Juncker, Almanya'da AB yanlısı bir hükümet kurulacağından emin olduğunu söyledi. "Brexit rötar yapmış bir uçak gibi" Brexit sürecine ilişkin soruları yanıtlayan Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel ise, "Brexit rötar yapmış bir uçak gibi. Uçağın içinde bekliyoruz ama bazı yolcular hala uçağa binemedi. Sonsuza kadar bekleyemeyiz. Uçağı kaçıran yolcular otobüse binmek zorunda kalır." diye konuştu. "AB ileriye gitmek için istekli olduğunu belirtecek" Malta Başbakanı Joseph Muscat, "Bugün zirvede yapılacak değerlendirmenin adil olacağını düşünüyorum. AB liderlerinin geleceğe dönük yapıcı bir tutum sergileyeceğini düşünüyorum. Ancak yeterli ilerleme sağlandığına ilişkin bir mesaj verileceğini sanmıyorum." açıklamasında bulundu.

"AB ileriye gitmek için istekli olduğunu belirtecek." diyen Muscat, Brexit sürecine ilişkin sorunların bulunduğunu göz ardı etmemek gerektiğini belirtti. "Brexit AB ekonomisi için faydalı değil" Avusturya Başbakanı Christian Kern, "Brexit AB ekonomisi için faydalı değil. Bu konuda şüphe yok." vurgusunu yaptı. Süreçteki ilerlemenin halihazırda soyut gelişmelere dayandığını ifade eden Kern, somut sonuçlar elde edilmesi gerektiğini bildirdi. Kern, "Belirsizlik kıta için iyi değil, ekonomilerimiz için de değil. Bu nedenle İngiltere'nin ilerleme kaydedebilmek için bir öneride bulunması gerekiyor." diye konuştu.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması