Afrin’e tepeden kuşatma

İdlib operasyonu kapsamında bölgenin en stratejik tepesi olan Şehy Bereket Dağı’na konuşlanan TSK, keşif çalışmalarının ardından belirlenen 14 gözlem noktasının güvenliğini de bu tepeden sağlayacak. Buraya kurulacak İleri Destek Birlik Komutanlığı ile birlikte İdlib-Afrin-Halep kırsalının hakimiyeti TSK’nın kontrolüne geçecek.

Afrin’e tepeden kuşatma
Afrin’e tepeden kuşatma emrah

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İdlib operasyonunu büyük bir titizlik ile yürütüyor. Bölge hakimiyetini sağlamak için stratejik öneme sahip Şeyh Bereket Dağını kuşatan TSK, buraya İleri Destek Birlik Komutanlığını (İDBK) kurarak bölge hakimiyetini sağlayacak. Keşif çalışmaları kapsamında belirlenen 14 gözlem noktasının da görülebildiği Şeyh Bereket Dağı konumu itibariyle İdlib-Afrin-Halep kırsalının hakimiyetini TSK’nın kontrolüne geçirecek. 10 gün içinde tamamlanması planlanan komutanlık ile birlikte terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG7PYD’nin kontrolündeki Afrin’in Halep’e açılan yolları da kontrol altına alınmış olanacak.

AFRİN’İN GÜNEYİ TSK’NIN KONTROLÜNDE

Hatay’ın Reyhanlı ilçesine bağlı Oğulpınar Sınır Karakolu’ndan itibaren 20 kilometre içeriye giren TSK, keşif çalışmalarıyla belirlenen noktalara birer birer konuşlandı. İdlib’in kuzey kırsalına konuşlanan birlikler Afrin’deki PKK’nın kaçış güzergahınlarını da bir bir kapattı. Terör örgütü PKK’nın kontrolünde bulunan Afrin’e bağlı Qilah, Ishak, Basufan, ve Jalamah bölgeleriyle sınır teması sağlandı. Bu bölgeler ile Mehmetçik’in arasında ise sadece 2-3 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Teröristlerin bu bölgeden İdlib’e olan girişleri de kontrol altına alındı. Olası terör saldırılarına karşı ise hava ve kara unsurları sınır boyundaki bekleyişlerini sürdürüyor.

MEHMETÇİK BEREKET DAĞINA KONUŞLANDI

Yürütülen operasyon kapsamında bölgenin en stratejik önemine sahip olan Şeyh Bereket Dağı’na Mehmetçik konuşlandı. Yürütülen çalışmalar ile birlikte dağ çevresine mevzi kazma ve konteyner yerleştirme işlemleri devam ediyor. Askeri kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Mehmetçik’in dağ çevresinde konuşlanması, İdlib-Afrin-Halep kırsalında yer alan terör unsurlarının rahatlıkla belirlenebilmesi açısından önem taşıyor. Dağ çevresinin kontrol altına alınmasıyla birlikte terör yolları da TSK’nın kontrolüne geçecek.

SİHA’LAR HAVA KALKANI OLDU

Oğulpınar Sınır Karakolu’ndan başlayan intikal ile birlikte Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) da Mehmetçik’e hava kalkanı oldu. Üç adet SİHA tarafından havadan koruma altına alınan Mehmetçik’e karadan da Fırtına Obüsleri, Alçak irtifa Hava Savunma Sistemi ATILGAN’lar destek veriyor.

Sevkiyat sürüyor İdlip operasyonu kapsamında Hatay’a getirilen paletli zırhlı vinç, iş makinesi ve askeri araçlar, Reyhanlı ilçesindeki sınır hattına sevk edildi. İdlib’in sınır komşusu Reyhanlı ilçesindeki askeri hareketlilik bugün de devam ediyor. Türkiye’deki çeşitli birliklerden gönderilen paletli zırhlı vinç, yakıt ikmal aracı, iş makinesi ve askeri araçlar, Hatay’a ulaştı.

Araçlar, daha sonra güvenlik önlemleri eşliğinde konuşlandırılacakları sınır birliklerine gönderildi. Genelkurmay Başkanlığınca, Astana Süreci kapsamında İdlib gerginliği azaltma bölgesinde görev yapacak TSK unsurlarının, 12 Ekim’den itibaren gözlem noktalarını teşkil faaliyetlerine başladığı bildirilmişti.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması