Arabistan Bu 2 Ülkeyi Savaşla Tehdit Etti

Suudi Arabistan, İran ve Lübnan’ı savaşla tehdit etti. Koalisyon adına yapılan açıklamada İran’ın Yemen’deki Husilere balistik füzeler vermesinin “savaş hareketi” olarak görüldüğü, cevap hakkının saklı tutulduğu belirtildi. Suudi Körfez İşleri Bakanı al Sebhan ise Lübnan’ı hedef aldı: Hizbullah’ın S.Arabistan’a yönelik hareketleri sebebiyle Lübnan’ı savaş ilan eden bir ülke olarak göreceğiz.

Arabistan Bu 2 Ülkeyi Savaşla Tehdit Etti
Arabistan Bu 2 Ülkeyi Savaşla Tehdit Etti emrah

Suudi Arabistan’dan dün art arda İran ve Lübnan’ı hedef alan sert açıklamalar geldi. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Yemen’deki Husilerin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a düzenlediği balistik füze saldırısına karşılık İran’a gerekli cevabı verme hakkını saklı tuttuğunu duyurdu.

Suudi Arabistan haber ajansı SPA’da yayımlanan haberde yer alan açıklamada, İran’ın Husilere Suudi Arabistan’ı hedef alan balistik füzeler vermesinin “savaş hareketi” olarak görülebilecek “açık ve doğrudan askeri saldırı” olduğu savunuldu. Koalisyon ayrıca, insani yardım ekiplerinin giriş çıkışları haricinde Yemen ile olan tüm hava, kara ve deniz sınırlarının geçici olarak kapatılmasına karar verildiğini duyurdu.

Akşam saatlerinde de Lübnan’a savaş mesajı verildi. Suudi Arabistan Körfez İşleri Bakanı Samir al Sebhan, “Hizbullah’ın Suudi Arabistan’a yönelik hareketleri sebebiyle Lübnan’ı savaş ilan eden bir ülke olarak göreceğiz” açıklamasında bulundu. Hizbullah’ın Suudi Arabistan’ı tehdit eden her terör eylemine karıştığını savunan Al-Sebhan, bunu engellemek için tüm siyasi ve diğer araçları kullanacaklarını vurguladı.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması