İngiltere'de Terör Olaylarında Artış Var

İngiltere, son üç ayda gerçekleştirilen terörist saldırılarla sarsıldı

İngiltere'de Terör Olaylarında Artış Var
İngiltere'de Terör Olaylarında Artış Var
İngiltere, son üç ayda gerçekleştirilen terörist saldırılarla sarsıldı. 2005'ten sonra ilk kez bu derece terör olaylarına tanıklık eden ülke, Londra ve Manchester'da yaşananların ardından teyakkuza geçmiş durumda. Dün cami çıkışı Müslümanlara düzenlenen saldırının ardından da operasyonlar devam ettirildi.

İngiltere, son üç ay içerisinde sahne olduğu terörist saldırılarla sarsılıyor. Ülkenin kritik noktalarında meydana gelen saldırılarda çok sayıda vatandaş yaşamını yitirirken, yüzlerce kişiyse yaralandı. Yaralarını saran İngiltere'de terör tehdit seviyesi de sık sık değişikliklere tanıklık ediyor.

Terör örgütü DEAŞ'ın üstlendiği saldırıların ardından dün de Müslümanlara yönelik ırkçı bir terörist saldırı düzenlendi. 52 kişinin yaşamını yitirdiği 770 kişinin de yaralandığı 2005 Temmuz saldırılarının ardından ülkede ilk kez bu derece saldırılar yaşanıyor.

Londra'da 'Temmuz' saldırıları

7 Temmuz 2005 tarihinde saat 09.00'da sırt çantalarında bomba taşıyan üç terörist, Londra metrosunun farklı noktalarında saldırı düzenledi. Yaklaşık bir saat sonra dördüncü saldırgan da bir otobüste intihar saldırısı gerçekleştirdi.

Dört saldırıda 52 kişi yaşamını yitirirken, 770 kişi ise yaralandı. Saldırıdan iki hafta sonra da benzer bir saldırı girişimi gerçekleşti. Emniyet güçleri, 21 Temmuz'da üç metro durağı ve bir otobüste patlamamış bomba düzenekleri ele geçirdi. 23 Temmuz'da Little Wormwood Scrubs parkındaki çalıların içine tuzaklanmış beşinci bir bomba tespit edildi.

Terör parlamentoya yaklaştı

İngiltere'nin başkenti Londra'da 22 Mart 18.25'te Parlamento binası çevresinde terörist saldırı düzenlendi. Saldırıda 5 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi ise yaralandı.

Westminster Köprüsü üzerinde bir saldırgan otomobille yayaları ezerek parlamento parmaklıklarının önüne geldi. Bina önünde bir polis tarafından durdurulmak istenen saldırgan, elindeki bıçakla polisi yaraladı. İçeri girmek isterken başka bir polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildi.

Konseri kana buladı

İngiltere'nin kuzeyindeki Manchester kentinde bulunan konser salonu Arena'da Pazartesi akşam saatlerinde bir patlama meydana geldi. Polisin intihar saldırısı olarak ele aldığı olayda saldırganın dışında 22 kişinin yaşamını yitirdiği ve 59 kişinin de yaralandığı açıklandı.

İngiltere'nin Manchester kentinde bir konser sonrası gerçekleştirilen bombalı saldırıyı, terör örgütü DEAŞ üstlendi.

Köprüde yine 'araçlı' saldırı

İngiltere'nin başkenti Londra'nın merkezindeki Londra Köprüsü'nde yayalara saatte ortalama 80 kilometre hızla ilerleyen minibüsle saldırı düzenlendi. Saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 7 oldu. Olayda 3 saldırgan da ölü ele geçirildi.

Türk Dışişleri Bakanlığı kısa süre yazılı bir açıklama yaptı: "Benzer saldırılara birçok defa maruz kalmış olan Türkiye ve Türk halkı, Birleşik Krallık halkının acısını anlamakta ve paylaşmaktadır. Bugüne kadar olduğu gibi terörle mücadelede Birleşik Krallık’a her türlü desteği vermeye devam edeceğiz."

Cami çıkışı saldırı

Londra'da dün gece bir minibüs camide kılınan teravih namazından çıkanların arasına daldı. Terör saldırı olarak değerlendirilen olayda 1 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı. Cami İmamı Kozba, "Bu geceki teravihe de katılım önceki geceler gibi çok yoğundu. Camimize yüzlerce kişi geliyor her akşam. Bu olayı 'terör saldırısı' olarak tanımlamalıyız." diye konuştu.

Güvenlik üst seviyede

Saldırılar kapsamında ülkede geniş çaplı terör operasyonları düzenleniyor. Kent merkezlerinde güvenlik önemleri artırılıyor.

İngiltere Başbakanı Theresa May'in saldırılar hakkındaki bu ifadeleri dikkati çekiyor: "Planlama, ev, icra bakımından son saldırılar arasında bağlantı yok ancak karşı karşıya olduğumuz tehditte yeni bir trend gördüğümüze inanıyoruz."

YENİŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması