İsrail'den Bir Fırsatçılık Daha

Suudi Arabistan’daki gelişmeleri Lübnan’a yönelik bir saldırı için fırsat gören İsrail, lobilerini harekete geçiriyor.

İsrail'den Bir Fırsatçılık Daha
İsrail'den Bir Fırsatçılık Daha emrah

İsrail Dışişleri Bakanlığı tüm büyükelçiliklerine Hizbullah’a karşı Hariri ve Suudi Arabistan lehinde lobi faaliyetinde bulunulması emri verdi. Kudüs’ten tüm israil büyükeçiliklerine gönderilen mesajda Hariri’nin istifasının desteklenmesi ve bulundukları ülkelere İran tehdidinin anlatılması istendi.

Yemen’de Husilerle savaş halinde olan Suudi Arabistan’ın desteklenmesi gerektiği vurgulanan mesajda Hariri’nin istifasının İran ve Hizbullah’ın Lübnan için ne kadar tehlikeli olduğunun gösterdiği ve bu tehlikenin de diğer ülkelere anlatılması gerektiği belirtildi.

ABD’de Trump döneminin başlaması ile Riyad-Tel-Aviv arasında yakınlaşmaya dönük işaretler görüldü. Trump, Mayıs ayındaki Riyad ziyaretinden sonra direkt Tel-Aviv’e geçti. Trump’ın bu adımı iki ülke arasında ilk direkt uçuş olarak tarihe geçti. Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner de Netanyahu yönetimine yakınlığı ile tanınıyor.

Kushner, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a da yakınlığıyla biliniyor. Eylül ayında, Suudi Arabistan Veliaht prensi Muhammed bin Selman’ın İsrail’e gizli bir ziyaret yaptığı iddia edilmiş, bu iddia daha sonra Suud Dışişleri Bakanlığı tarafından yalanlanmıştı.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması