Paris Köle Pazarını Protesto Etti

Sahraaltı göçmenlerinin Libya’daki köle pazarlarında satıldığı görüntülerin ortaya çıkmasının ardından Fransa’da yüzlerce aktivist Libya Büyükelçiliği önünde toplandı. Şanzelize’ye yürümek isteyen kalabalığa polis, biber gazıyla müdahale etti.

Paris Köle Pazarını Protesto Etti
Paris Köle Pazarını Protesto Etti emrah

Libya’da Sahraaltı Afrikalı göçmenlerin satıldığı köle pazarlarını protesto etmek için Fransa’da düzenlenen eyleme, polis biber gazıyla müdahale etti. Didier Drogba, Sonia Rolland gibi Afrika kökenli ünlülerin ve kölelik karşıtı grupların çağrısıyla bir araya gelen kalabalık, Paris’teki Libya Büyükelçiliği’ne akın etti.

“Libya’da köleliğe hayır”, “Siyahız, biz insanız!”, “Kardeşlerimize özgürlük” sloganlarıyla Şanzelize’ye yürümek isteyen silahsız kalabalığa, polis orantısız güç kullanarak müdahale etti. Köle pazarlarındaki göçmenlerin çoğunluğunu Nijerya, Mali, Gana, Nijer gibi ülkelerden gelenler oluşturuyor.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Müdahalenin ardından dağılan kalabalıktan bir kişi gözaltına alınırken, polis yürüyüşün izinsiz olduğunu ve çatışmalardan kaynaklanan bir ‘hasar’ olmadığını açıkladı. Geçtiğimiz hafta Sahraaltı Afrika göçmenlerinin Libya’nın kurulan 9 farklı köle pazarında satıldığını gösteren görüntülerin ortaya çıkması, tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştı. Göçmenlerin 400 dolardan başlayan fiyatlarla satıldığını gösteren görüntülerin ardından Libya Hükümeti olayla ilgili soruşturma başlatmıştı.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması