Peşmerge kerkük'ten kaçıyor

Irak merkezi hükümetine bağlı güvenlik güçleri Musul'un Sincar ilçe merkezinde kontrolü sağladı. Peşmergenin Sincar'dan çatışmadan kaçtığı ifade edildi. Irak güçleri, Sincar'ın ardından Mahmur'u da ele geçirdi.

Peşmerge kerkük'ten kaçıyor
Peşmerge kerkük'ten kaçıyor emrah

Irak merkezi hükümetine bağlı güvenlik güçleri Musul'un Sincar ilçe merkezinde kontrolü sağladı. Irak ordusu, dün Kerkük operasyonunu başlatmış ve önemli bir ilerleyiş kaydetmişti. Irak merkezi hükümetine bağlı güvenlik güçlerinin, daha önce Peşmerge'nin denetimindeki Musul'un Sincar ilçe merkezine girdiği, kontrolü tamamen sağladığı belirtildi. Irak güçleri Sincar'ın ardından Musul'un güneydoğusundaki Mahmur ilçesine girdi, Peşmerge güçleri ise geri çekildi.

Irak ordusu, federal polis gücü ve Haşdi Şabi'den oluşan ortak güçler, sabahın erken saatlerinde konuşlandıkları Musul'un Kayyara kasabasından ilçe merkezine doğru hareket etti. İlçe merkezinde bulunan Kürdistan Demokrat Partisi'ne (KDP) bağlı Peşmergeler ise tüm devlet kurumlarından çekildi.

Erbil'in güneybatısında yer alan Mahmur ilçesi, 2003'ten bu yana Peşmerge güçlerinin denetiminde bulunuyordu. Sincar'daki Peşmerge Komutanlarından Kasım Şeşo, sabahın erken saatlerinde Irak ordusu, federal polis ve Haşdi Şabi'den oluşan ortak bir gücün Sincar ilçe merkezine girdiğini ifade etti. Sincar'da herhangi bir çatışmanın çıkmadığını çünkü eşit olmayan bir güçle karşı karşıya kaldıklarını aktaran Şeşo, İranlı askeri müsteşarların da güvenlik güçlerinin arasında olduğunu iddia etti.

Peşmerge Komutanı Şeşo, tüm devlet dairelerinin boşaltılıp geri çekildiklerini kaydetti. Söz konusu ilçede Kürdistan Demokrat Partisi'ne (KDP) bağlı Peşmerge güçleri yer alıyordu. Telafer'i terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonu kapsamından Sincar'a ulaşan Irak güvenlik güçleri, ilçe merkezinden yaklaşık 30 kilometre mesafede konuşlanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması