Prensten Hitler Benzetmesi

Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman, ilginç çıkışlar yapmaya devam ediyor. Prens Selman, İran dini lideri Hamaney'i Hitler'e benzetti.

Prensten Hitler Benzetmesi
Prensten Hitler Benzetmesi emrah

Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman, İran'ın dini lideri Hamaney'i Hitler'e benzetti. Prens Selman Newyork Times gazetesine verdiği röportajda İran dini lideri Hamaney'in "yeni Hitler" olduğunu savundu.Doğrudan Hamaney'i hedef alan veliaht prens, "Avrupa Hitleri tecrübe etti. Ortadoğu'da yeni bir Hitler istemiyoruz" ifadelerine yer verdi.

İran ile Suudi Arabistan arasında ipler Yemen sebebiyle de gerilmişti. Suudi Arabistan ve İran arasındaki gerilim, Lübnan Başbakanı'nın İran'ı suçlayarak Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da istifa etmesinin ardından artmıştı. Suudi Arabistan'da 5 Kasım'da gözaltına alınan prenslerin 7 yıldızlı otelde tutulduğu açıklanmıştı.

"Gözaltındaki prenslerin yüzde 95'i anlaşmayı kabul etti" Muhammed bin Salman, çok sayıda prens ve bakanın gözaltına alınmasına ilişkin "Onlara sahip olduğumuz dosyaları gösterdik ve bunları görür görmez (gözaltındakilerin) yüzde 95'i anlaşmaya varmak istedi" ifadesini kullandı. Salman, prens ve bakanların gözaltına alınmasının 'siyasi rakiplerini' saf dışı bırakmak için bir hamle olduğu yönündeki iddiaların 'saçma' olduğunu söyledi.

İngiliz basını, Suudi Arabistan'daki tasfiye operasyonlarının ardından 7 yıldızlı bir otele hapsedilen prens ve bakanlara işkence yapıldığını iddia etmişti. Amerikan paralı askerlerinin de yer aldığı işkence seanslarını bizzat Veliaht Prens Selman'ın yönettiği belirtiliyor.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması