Trump'ın Orta Doğu Ziyareti

ABD Başkanı Donald Trump’ın 20 Mayıs 2017’de gerçekleştirdiği Suudi Arabistan ziyareti sonrası Ortadoğu’da tansiyon bir an bile düşmedi.

Trump'ın Orta Doğu Ziyareti
Trump'ın Orta Doğu Ziyareti emrah

Neredeyse her gün, tüm bölgede deprem etkisinde gelişmeler yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. İşte Trump’ın fay hatlarını tetikleten ziyareti ve sonrasında küreden çıkanlar:  20 Mayıs - Trump’ın Riyad ziyareti ABD Başkanı Trump, ziyareti sırasında Suudi Arabistan'la 110 milyar dolarlık silah anlaşması imzaladı. Suud Kralı Selman ile kılıç dansı yapmayı da ihmal etmeyen Trump’ın ziyaret boyunca en çok konuşulan görüntüsü ise şüphesiz Mısır cunta lideri Abdulfettah es-Sisi ve Suudi Kralı ile etrafında toplandıkları küreye el basmaları oldu.

5 Haziran - Katar Krizi 23 Mayıs’ta Katar ve Arap ülkeleri arasında başlayan siber saldırı krizinin ardından 5 Haziran’da Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen, Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı. Karara gerekçe olarak “Katar’ın terörizme destek vermesi” gösterilirken, Doha yönetimi suçlamaları reddetti. 21 Haziran - Yeni Veliaht Prens Kral Selman, ülkesinde bir geleneğe son vererek Veliaht Prens Muhammed bin Nayif’in yerine 31 yaşındaki oğlu Muhammed bin Selman’ı getirdi. Değişiklik “yumuşak darbe” olarak yorumlandı.

30 Temmuz - Sadr Suudi Arabistan’da: Iraklı Şii lider Mukteda el Sadr, resmi davet üzerine 11 yıl aradan sonra ilk kez Suudi Arabistan’ı ziyaret etti.25 Eylül - IKBY'de tartışmalı referandum 25 Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu pek çok ülkenin karşı olduğu “bağımsızlık referandumu”nu gerçekleştirdi. 12 Ekim - Hamas ve Fetih uzlaştı Hamas ve Fetih Hareketi, Mısır’da devam eden müzakereler kapsamında, Filistin’deki bölünmüşlüğü bitiren “uzlaşı anlaşmasını” imzaladı.

13 Ekim - nükleer anlaşma Kongre'de Son dönemde İran’a yönelik baskıyı artıran ABD Başkanı Trump, İran’la 2015’te varılan nükleer anlaşmadan desteğini çekerek, anlaşmayla ilgili kararı Kongre’ye bıraktı. 24 Ekim - Suudi Arabistan, ılımlı İslam’a dönüyor Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ülkesinin ‘ılımlı İslam’a döndüğünü’ açıklayarak, ‘aşırıcılığı’ yakında yok edeceklerini söyledi. 

2 Kasım - Bin Ladin belgelerinde İran- El Kaide bağlantısı ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın (CIA), El Kaide lideri Usame bin Ladin’in evine yapılan baskında ele geçirdiği 470 bine yakın dosyayı yayınlaması, İran’ın El Kaide ile olan bağlantılarını günyüzüne çıkardı.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması