Sınav Bir Gün Sürecek

Üniversiteye giriş sınav sisteminin yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) oldu. Haziran'da 2 gün ve 3 oturumda tamamlanacak sınavın, puan türü ise 18’den 5’e düşürüldü. 150 puanlık baraj uygulaması da devam edecek. Cumartesi günki ilk oturumda Türkçe ve matematik sorularını cevaplayacak öğrenciler bu sınavla önlisans ve açıköğretim bölümlerine yerleşecek. Öğleden sonraki 2. oturumda ise lisans bölümlerine girmek için ter dökecekler.

Sınav Bir Gün Sürecek
Sınav Bir Gün Sürecek emrah

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç milyonlarca insanın merakla beklediği üniversiteye giriş sınavlarında yapılacak köklü değişiklikleri açıkladı. Yükseköğretime giriş sınavının yeni adının ‘Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ olduğunu bildiren Saraç, YGS-LYS sınav sistemine atıfta bulunarak, "Bu sistemde 4 ay süren sınav sistemi öğrencilerimizin Lise hayatını olumsuz etkiliyordu. Bizde daha iyi bir sistemi kurgulamak için bu sistemi geliştirdik" dedi.

15 DAKİKA ESNETİLEBİLİR

Saraç sınav saati ve geçen yıl bazı sorunlara yol açan 15 dakika uygulamasıyla ilgili, "Bu sınavın usul ve esasları değil uygulanmasıyla ilgili bir husus. ÖSYM başkanımızla bu husus da masaya yatırdık. Zannederim ki geçen sene yaşanan sıkıntılar bu sene yaşanmayacak. Güvenlik endişeyle sınav konforu arasında bir denge tutturmamız lazım" şeklinde konuştu. Yeni sınav sisteminin ayrıntıları şöyle: 2 GÜNDE 3 oturum Yeni sınav sistemi YKS, Haziran ayında bir haftasonunda Cumartesi ve Pazar olmak üzere 2 günde 3 oturumda yapılacak. Önlisans ve açıköğretim için TYT  Cumartesi günü yapılacak ilk oturumda Temel Yeterlilik Testi (TYT) yapılacak. 40 Türkçe, 40 matematik toplam 80 sorunun sorulacağı sınavda Türkçe testi ve matematik testinin puan ağırlığı eşit olarak dağıtılacak ve her iki testin sonucu yüzde 50 oranında etkili olacak.

Bu sınav, önlisans ve lisans programlarının tercih edebilmesi için yükseköğretime giriş baraj puanlarını belirleyecek. Baraj puanı 150 Adayların bir önlisans programını tercih edebilmeleri için TYT baraj puanının en az 150 olması gerekecek. Barajı aşamayan öğrenciler üniversiteye yerleştirilmeyecek. TYT puanı 180 ve üzeri olan adaylar ise lisans programlarını tercih etmeye hak kazanacak. TYT puanı 200 ve üzeri olan öğrenciler eğer isterse bu puanları bir sonraki yıl için de geçerli olacak. İkinci oturum lisans bölümleri için Cumartesi günü öğleden sonra yapılacak 2. oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 4 test yer alacak. Her test 40 sorudan oluşacak. Sorular geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sınavda da müfredata dayalı olacak. Puanlar seçilen türe göre İkinci oturumdaki sınav puanları adayın seçtiği puan türüne göre belirlenecek.

Örneğin; *Sözel puanda; Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1 testinin ağırlığı yüzde 50, Sosyal Bilimler testinin ağırlığı yüzde 50, Sayısal Puanda; Matematik testinin ağırlığı yüzde 50, Fen Bilimleri testinin ağırlığı yüzde 50, *Eşit Ağırlık Puanda; Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1 testinin ağırlığı yüzde 50, Matematik testinin ağırlığı yüzde 50 olarak hesaplanacak. TYT'yi geçemeyenler yerleşemeyecek Birinci oturumda yapılacak olan Temel Yeterlilik Testinden barajı geçemeyen öğrenciler ikinci oturumda yüksek puan alsa bile üniversiteye yerleştirilemeyecek.

Ayrıca ikinci oturumdaki skor da ikinci defa kullanılmayacak. Pazar günkü dil sınavıyla bitiyor Pazar günü yapılacak 3. oturumda yabancı dil soruları yer alacak. 80 sorudan oluşacak sınavla üniversiteye giriş sınavları bitmiş olacak.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması