Banka Nasıl Haciz Yapar?

Bankalara olan borçların zamanında ödenmemesi neticesinde bankalar alacağını tahsil edebilmek için haciz yapmak durumunda kalmaktadırlar.

Banka Nasıl Haciz Yapar?
Banka Nasıl Haciz Yapar? Admin

Bankalara olan borçların zamanında ödenmemesi neticesinde bankalar alacağını tahsil edebilmek için haciz yapmak durumunda kalmaktadırlar. Haciz ise direkt olarak başvurulan bir yol değil aksine son çare olarak haciz yoluna başvurulmaktadır.

Gecikme Süresi ve İhtar

Bankalar borçların zamanında ödenmemesi ya da eksik ödenmesi durumunda ilk olarak gecikme faizi uygulamaktadırlar. Faiz oranları ise ödenmeyen borcun miktarına göre değişiklik arz etmektedir.

Uygulanan bu faizler ile birlikte daha da büyüyen borçlar yine de tahsil edilemez ise bu durumda da bankalar icra müdürlüklerine başvurmaktadırlar. Bu aşamada da borç dosyası bir avukata teslim edilmekte ve takip süreci başlamaktadır. Bankalar kredi ve kredi kartı borçları için icra müdürlüğüne başvurmadan evvel 90 günlük gecikme süresinin oluşması gerekmektedir. eğer 90 gündür borç ödenmiyorsa bu durumda takip başlayacaktır.

Ardından icra müdürlüğü tarafından borçlu kişiye tebligat gönderilecek ve 7 günlük süre içerisinde ya itiraz etmesi ya da borcunu ödemesi talep edilecektir. Eğer bu süre içerisinde ikisi de yerine getirilmezse bu durumda avukat gerekli işlemleri başlatacak ve borçlu kişinin mal varlığı tespit edilerek haciz işlemlerine geçilecektir. Bu kapsamda borcun tahsil edilmesi için yaygın olarak kullanılan yöntemlerin başında maaşa ¼ oranında bloke koyma gelirken bunun yanı sıra borca yetecek miktarda araç ya da taşınmaz satışı da sık kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması