Mehmet Şimşek:Bu Kesinti Ülkemiz Adına İyi Olmadı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AB'nin 2018 bütçesinde Türkiye için öngörülen 105 milyon avroluk fonda kesintiye gitmesinin Türkiye adına önemli olmadığını söyledi. Şimşek, “2018 yılında muhtemelen Türkiye, küresel sistemden minimum yaklaşık 180 milyar avro bulacak" dedi.

Mehmet Şimşek:Bu Kesinti Ülkemiz Adına İyi Olmadı
Mehmet Şimşek:Bu Kesinti Ülkemiz Adına İyi Olmadı emrah

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Avrupa Birliği’nin (AB) 2018 bütçesinde Türkiye için öngörülen fonlarında kesintiye gitmesine ilişkin, “Bir şey değil, haber etkisi çok kötü ama kendisi hiç anlamlı değil. 2018 yılında muhtemelen Türkiye, küresel sistemden minimum 210 milyar dolarlık kaynak bulacak yani yaklaşık 180 milyar avro. Bu 180 milyar avronun içinde 105 milyon avrodan bahsediyorsunuz” dedi.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Kanal 7’de katıldığı programda, dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Mehmet Şimşek, Türkiye’nin hiçbir zaman Avrupa’dan gelecek kaynağa, yardıma sırtını dayamadığını, böyle bir beklentisinin olmadığını vurguladı.

HEDEF TÜRKİYE EKONOMİSİ

Başbakan Yardımcısı Şimşek, “Biz zaten uluslararası piyasalarda hakkımızla, saygınlığımızla, şirketlerimizin, Hazine’nin ortaya koyduğu performansıyla, kaynak noktasında bugüne kadar sorun çekmedik. Şimdi bu üretilen spekülatif nitelikli haberler ortamla uyumlu olduğu için bizi etkilemeye başladı” diye konuştu.

AB’nin Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı olduğuna işaret eden Şimşek, Türkiye’nin en çok doğrudan yatırım çektiği, en çok turistin geldiği, en çok finansmanın sağlandığı bölgenin Avrupa Birliği olduğunu söyledi. Şimşek, “AB ile ilişkiler kopuyor’ dediğiniz an, aslında hedef Avrupa Birliği ilişkileri değil, hedef Türkiye ekonomisi” ifadelerini kullandı.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması