Taşeron'da Yeni Oyun

Yıllardır tartışılan ve yüz binlerce kişiyi ilgilendiren taşeron düzenlemesinin ayrıntılarının netleşmeye başlamasıyla birlikte fırsatçılar da harekete geçti. Peki, 900 bin taşeron işçisinde kimler kadroya alınacak? Taşeron işçide neler yapılacak? Taşeron işçilerin maaşları ne kadar olacak?

Taşeron'da Yeni Oyun
Taşeron'da Yeni Oyun emrah

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Aralık'ta taşeronların kadroya alınacağına ilişkin müjdesi bazı fırsatçıları harekete geçirdi. Sabah'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın taşeron düzenlemesine ilişkin tarih açıklamamasını fırsat bilen başta belediyeler olmak üzere kamu kurumları çok sayıda kişiyi taşeron olarak işe almaya başladı. Hükümet yasanın tarih sınırını 4 Aralık 2017 olarak belirlemeyi planlıyor.

 

''MÜJDEYİ ERDOĞAN VERMİŞTİ''

 

Müjdeyi Erdoğan vermişti AK Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan taşeron işçiler ile ilgili müjdeli açıklama geldi. Erdoğan "Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin işçimiz çalıştıkları yerlerdeki belediye iktisadi teşekküllerinde istihdam edilecekler" demişti. Taşeron işçide 3 ayrı grup Birinci grup merkezi yönetim kapsamında genel bütçe ile düzenlenen kamu kuruluşlarında, Denetleyici kurumlarda çalışanlar.

 

''ÜÇÜNCÜ GURUPTA İSE GEÇİCİ VE MEVSİMLİK İŞÇİLER VAR''

 

İkinci grupta belediyelerde ve il özel idarelerinde bulunan iktisadi teşekküllerde çalışanlar Üçüncü grupta ise geçici ve mevsimlik işçiler var. Burada yaptıkları işin ve görevin niteliği bakımından zabıta, hemşire gibi özellikli işlerde çalışanların memur olarak kadroya alınmaları yönünde bir talepleri olduğunu yazmalıyız. Özellikle hizmet alımı usulüyle belediyelerde taşeron zabıta destek personeli hizmetinde çalışan taşeron işçilerinden bazılarını muvazaa davasını kazandıkları biliniyor. Bu nedenle bunlar için de resmi üniforma ile görevlerini yapabilmeleri (4/b kadrosu ile) için statülerinin belirlenmesi sağlanmalıdır.

 

Taşeron işçiye ikramiye müjdesi Taşeron işçiler de kadroya geçince bu hakka kavuşacak. Asgari ücretli bir taşerona en düşük 2433 lira, 2000 lira maaş alana 3466 lira, 3500 lira maaş alana ise 6066 lira ikramiye ödenecek. İkramiye aylık hesapta yüzde 15’e yakın zam demek. İşte taşeron kadroyla ilgili merak edilen sorular Alt işverene bağlı çalışanları ifade eden taşeronlarla ilgili düzenlemenin ana hatları açıklanırken detaylarda cevap bekleyen sorular yasa ve ardından çıkarılacak yönetmelikle netleştirilecek.

 

1 - Sürekli işçi kadrosuna kimler geçecek? Genel bütçeli idareler, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, üniversiteler, sosyal güvenlik kurumları, hastaneler ve üst kurullarda çalışan 450 bin kişi ‘sürekli işçi (4D)’ kadrosuna alınacak.

2- KİT’lerde çalışan kadro alacak mı? KİT’lerde taşerona bağlı olarak çalışan işçilerin kadroya alınması konusunda Maliye ve Çalışma Bakanlıkları’nca yürütülen çalışmalar var. Çalışma bitince netleşecek.

3 - Mevsimlik işçinin avantajı ne?Çaykur, Şeker Fabrikaları, Orman Genel Müdürlüğü gibi kuruluşlarda çalışan işçiler halen 5 ay 29 güne kadar istihdam ediliyor. Bu işçiler

4 ay daha fazla çalışabilecek.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması