Ülkemizin Sahip Olduğu Süper Fırsat

Türkiye yeni finans merkeziyle büyüyen ekonomisinin gücüne güç katmaya devam ediyor. İslami Bankacılık ve finans alanında da küresel bir merkez olmayı hedefleyen Türkiye, bankacılık sisteminde önemli bir boşluğu dolduran ve reel ekonomiye dayanan katılım bankacılığına ayrı bir önem veriyor. İstanbul’un uluslararası finans alanında artan bir etkiye sahip olduğunu söyleyen Türkiye Katılım Bankaları Birliği Başkanı Melikşah Utku, Türkiye’nin büyüyen ekonomisi ile henüz potansiyeline ulaşmamış finansal hizmet ve ürünleri ile bir araya geldiğinde olağanüstü bir fırsata sahip olduğunu açıkladı.

Ülkemizin Sahip Olduğu Süper Fırsat
Ülkemizin Sahip Olduğu Süper Fırsat emrah

Türkiye Katılım Bankacılığı sektöründe İstanbul’un finans merkezi olma çalışmalarıyla önemli bir atılım dönemine girdi. İslami Bankacılık ve finans alanında küresel bir merkez olmayı hedefleyen Türkiye, hem Müslüman hem de genç ve dinamik nüfusuyla, bankacılık hizmetlerinde dünya standartlarının üstündeki performansıyla dikkat çekiyor. Türkiye’de Katılım bankacılığının gelişimi, önemi ve fırsatlarını değerlendiren Albaraka Türk Genel Müdürü ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Başkanı Melikşah Utku, “Türkiye’nin büyüyen ekonomisi ile henüz potansiyeline ulaşmamış finansal hizmet ve ürünleri bir araya geldiğinde olağanüstü bir fırsata sahibiz” dedi.

 

''FARKLI BANKALARDAN DA İLGİ VAR''

 

İslami bankacılık sistemi 1970’li yıllardan itibaren dünyanın gündemi girmiş, Türkiye’de ise ilk olarak 1985 yılında Özel Finans Kurumları adı altında faaliyete geçmiştir. 5 banka ile devam eden katılım bankalarının iki tanesi ise kamu katılım bankası olup, kamunun bu alandaki büyüme iştahını açıkça göstermektedir. KBB Başkanı Melikşah Utku, “Kimi konvansiyonel bankaların ise katılım bankaları penceresi açma yoluyla bu alanda hizmet vermek istediklerini duyuyoruz” ifadesini kullandı.

 

''BÜYÜK DESTEK SAĞLIYOR''

 

Katılım bankacılığının ekonomiye en büyük katkısının, faiz hassasiyetinden ötürü atıl kalan kaynakların piyasaya dâhil edebilmesini sağladığını ifade eden Utku, “Türk bankacılık sisteminde önemli bir boşluğu dolduran batılım bankalarının en temel özelliği reel ekonomiye dayanmasıdır. Topladığı fonları kullandırırken mutlaka bir mal veya hizmet alım-satımına dayandırıyor. Reel sektöre aktarılan bu finansman kaynakları ekonomik büyümeye katkı sağlar. Reel sektörün fonlanması ise bir yandan istihdamı sağlarken diğer taraftan üretime büyük destek sağlıyor” açıklamasında bulundu. Türkiye Katılım Bankaları Birliği Başkanı Melikşah Utku

 

''OLAĞANÜSTÜ FIRSATA SAHİBİZ''

 

İstanbul’un uluslararası finans alanında artan bir etkiye sahip olduğunu vurgulayan TKBB Başkanı Melikşah Utku, “Türkiye’nin büyüyen ekonomisi ile henüz potansiyeline ulaşmamış finansal hizmet ve ürünleri bir araya geldiğinde olağanüstü bir fırsata sahibiz. 2016 yılında ‘İnsanlık Başkenti’ seçilen İstanbul; coğrafi ve kültürel bakımdan dinleri, dilleri, kültürleri buluşturan kozmopolit yapısıyla hayatın tüm boyutlarında da karşılığı olan, birleştiren, buluşturan, koruyan, yaşatan bir coğrafyadır. Bu anlamda, gerçekten de “coğrafya kaderdir” sözünü doğrularcasına coğrafyamız bize kimi risk unsurları oluştursa da büyük potansiyeller de getirmektedir. Örneğin, jeopolitik öneminden ötürü hem uluslararası hem de bölgesel düzeyde enerji alanında yapılan işbirlikleri, Türkiye’nin enerji borsası kurma potansiyelini hayata geçirmede önemli bir adım olabilir” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması