Üretici Hayvanını Kesimhaneye Götürürse 250 tl Alacak

Et ve hayvan ithalatını bitirmeye yönelik adım çok yakında atılacak. Küçük aile işletmeleri teşvik bu zamana kadar görülmemiş şekilde teşvik edilecek. TİGEM 500 bin buzağı besleyecek, hayvanını kesimhaneye getiren üretici 250 lira destek alacak.

Üretici Hayvanını Kesimhaneye Götürürse 250 tl Alacak
Üretici Hayvanını Kesimhaneye Götürürse 250 tl Alacak emrah

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, et ve hayvan ithalatını bitireceklerini, küçük aile işletmelerine destek vereceklerini söyledi. Fakıbaba, 1 Ocak’tan itibaren 200 ve altı büyükbaş hayvanı olan yetiştiricilerin, hayvanını ruhsatlı herhangi bir kesimhaneye götürdüğünde 250 lira destek alacağını vurguladı.

 

''500 BİN BUZAĞI BESLENECEK''

 

Habertürk'ün haberine göre; TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen bakanlığının bütçesi üzerine yaptığı konuşmada ucuz et tartışmalarına değinen Fakıbaba, “İthalat bitecek, küçük üreticilere desteklemeler olacak, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) 500 bin buzağı besleyecek. Bu çalışmaların sonunda hayvan ithal eden değil, ihraç eden ülke olacağız. Küçük aile işletmeleri teşvik edilecek, görmediğiniz oranda teşvik edilecek, işi bilen insanları destekleyeceğiz” diye konuştu.

 

''ET İTHALİNİ BIRAKTIRACAĞIZ'' 

 

Bu yıl başlattıkları damızlık, düve, manda, koç ve teke üretim merkezlerini güçlendireceklerini ifade eden Fakıbaba, “Bu et ithalini bıraktıracağız. Bunu küçük üreticilerle ve TİGEM’le yapacağız” dedi.

 

''DESTEKLERİ ARTIRDIK''

 

2017 döneminde toplam destek içinde hayvancılığın payını yüzde 4’ten yüzde 30’lara çıkardıklarını kaydeden Fakıbaba, “Son 15 yılda hayvancılığa 25 milyar lira ödedik” dedi. Gazete Habertürk'ün haberine göre Fakıbaba, Hayvancılıkta Yerli Üretimi Destekleme Modeli’ni oluşturduklarını anlattı.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması