“Cami, Şehir ve Medeniyet” Konulu Konferans Programı Düzenlendi

Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle İl Müftülüğü tarafından “Cami, Şehir ve Medeniyet” konulu konferans programı düzenlendi.

“Cami, Şehir ve Medeniyet” Konulu Konferans Programı Düzenlendi
“Cami, Şehir ve Medeniyet” Konulu Konferans Programı Düzenlendi Admin

Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle İl Müftülüğü tarafından “Cami, Şehir ve Medeniyet” konulu konferans programı düzenlendi. Şoförler Odası Salonunda düzenlenen programa; Vali Özdemir Çakacak, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uysal Ağaoğlu, İl Müftüsü Bekir Gerek, Türk Harp Malulü Gazi ve Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Eskişehir Şube Başkanı Hacı Şahin ve din görevlileri katıldı. Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Hacı Havva Camii İmamı Ferruh Şahin’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam eden programda din görevlileri sela okudu. Programa katılmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Çakacak, haftanın önemine vurgu yaparak, “Bu yıl ki Camiler ve Din Görevlileri Haftası için ‘Cami, Şehir ve Medeniyet’ temaları belirlenmiştir.

Bu temalar vesilesiyle bir kez daha camilerimizin şehirlerimizin kimliğine ve İslâm medeniyetine sunduğu katkılar gözden geçirilecek.” dedi. Camilerin, İslam medeniyetinin en önemli mekanlarının başında geldiğini, din görevlilerinin ise dinimizin en doğru şekilde yaşanması, yaşatılması ve geleceğe aktarılması için önemli görevler üstlendiğini kaydeden Vali Çakacak, programın açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Din görevlilerimiz; aydınlatıcı, uzlaştırıcı, bütünleştirici görev anlayışıyla dinî konularda halkımızın aydınlatılması, dinimizin en doğru şekilde yaşanması, yaşatılması ve geleceğe aktarılması için önemli görevler üstlenmişlerdir. Ben, bu program vesilesiyle hepsinin emeklerini takdir ediyor ve bütün din görevlisi arkadaşlarımızın Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı kutluyor; Rabbimden, halisane gayretlerinin başarılarla dolu olmasını, bereketlenmesini diliyorum. Dünya kurulduğundan bu yana insanların olduğu her yerleşim yerinde muhakkak insanların inancı doğrultusunda ibadet etmelerini sağlayan bir ibadet yeri mevcuttur. Bunlar, kilise, havra, camii gibi yerler olur. İnançları neyi gerektiriyorsa ona yönelik olarak bir ibadet merkezleri olur. Camiler de, İslâm medeniyetinin ve İslâm beldelerinin kalbidir. Camilerimiz manevî huzurun hissedildiği, manevi huzurun solunduğu mekânlardır. Paylaşmanın, dayanışmanın, dostluk ve kardeşliğin, birlik ve beraberlik ruhunun geliştiği bu kutlu mabetler aynı zamanda vatan ve aile sevgisinin, dinî ve millî değerlerin, dostluğun ve kardeşliğin, edep ve ahlâkın kürsülerinden öğretildiği birer eğitim merkezleridir aynı zamanda. Camiler, İslâm medeniyetinde ve şehirciliğinde çok önemli bir işleve sahiptir. Şehir merkezlerine yapılan camilerin geçmişten bu yana baktığımızda etrafında çok canlı bir sosyal ve kültürel hayatı görürüz. Adeta şehirlerin kalbi, camilerin etrafına inşa edilen medrese, şifâhâne, imâret, çarşı, han, hamam, kütüphâne, çeşme gibi yapıların etrafında atmıştır.” İslam’ın özünde yer alan kardeşlik, dayanışma, birlik ve beraberliğin önemine dikkat çeken Vali Çakacak, “Cami, İslâm'ın özünde yer alan dayanışma ve uzlaşma ruhunun canlılık kazanmasına katkı sağlayan, birlik ve beraberliği sembolize eden bir mekândır. Tarih boyunca cami, devamlı bir şekilde Müslümanların birlik ve beraberliklerinin pekiştirildiği yerler olmuştur. Buralar, hiç bir zaman ayrılıkların, anlaşmazlıkların ve düşmanlıkların körüklendiği yerler olmamıştır. Her zamankinden çok birlik ve beraberliğe muhtaç olduğumuz bu dönemde camilerimizin birleştirici ve bütünleştirici fonksiyonu, toplumsal dayanışmamıza büyük katkı sağlayacaktır.” şeklinde konuştu. “15 Temmuzda camilerden okunan selaların milletin birliğine ve bütünlüğün, milli birliğimize yaptığı katkı hepimizin hafızalarında” diyen Vali Çakacak, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Camiler, aynı zamanda Allah’ın huzurunda kalplerimizi birleştiren yerler.

Aynı zamanda makamların, mevkilerin Allah indinde bir kıymet-i harbiyesinin olmadığını hatırlatıp her sınıftan insanın eşitlendiği aynı safta saf tuttuğu mübarek mekânlardır. Günümüz insanının hayatını ve önceliklerini (çoğunlukla) popüler kültür, sosyal medya ve kitle iletişim araçları belirlemekte, bu durum doğal olarak geleneksel müesseseleri hayatın kıyısına itebilmektedir. Bu hafta vesilesi ile camilerin şehir ve medeniyet hayatımızdaki yerinin yeni kuşaklara öğretilmesi, İslâm kültür ve medeniyetinde çok önemli bir yeri olan camilerin işlevinin hatırlatılması faydalı olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle 1 - 7 Ekim 2017 tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın ilimiz, ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını; camilerimize hizmeti geçmiş ve ahirete irtihal etmiş bütün kardeşlerimize Yüce Rabbimizden rahmet, hayatta olanlara sağlık ve huzur diliyor, Mehmet Akif’in İstiklal Marşında ifade ettiği gibi şehadetleri dinin temeli olan ezandan bizleri mahrum bırakmasın, diyorum.” Camilerin, Allah’a secde eden, bizleri birleştirip buluşturan ve insanların ilim ve hikmetle donatılmasını sağlayan mabetler olduğunu söyleyen İl Müftüsü Gerek de yaptığı konuşmada, bu mabetlerde insanlara önderlik eden din görevlilerin ise doğumdan ölüme bütün hayatımızda yer aldığını kaydetti. Konuşmaların ardından hafta münasebetiyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren din görevlilerine ödülleri Vali Özdemir Çakacak tarafından verildi. Ödül töreninden sonra Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Dini Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ejder Okumuş “Cami, Şehir ve Medeniyet” konulu konferans verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması