CHP'li vekil Enis Berberoğlu tutuklandı

İstanbul 14

CHP'li vekil Enis Berberoğlu tutuklandı
CHP'li vekil Enis Berberoğlu tutuklandı

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sanıklar CHP Milletvekili Enis Berberoğlu ile gazeteci Erdem Gül katıldı. Yurtdışında olan Can Dündar ise duruşmaya katılmadı.

Gizli yapılan ve izleyici alınmayan duruşmada kararını açıklayan mahkeme Beberoğlu'nun "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadiyla açıklamak" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Cezada indirime giden mahkeme 25 yıl hapis cezası verdiği Berberoğlu'nun kararla birlikte tutuklanmasına karar verdi.

Aynı dava kapsamında yargılanan Can Dündar ve Erdem Gül hakkında ise karar vermeyen mahkeme iki sanık hakkındaki dosyayı ayırdı. Gül ve Dündar hakkıdaki yargılama devam edecek.

Polis merkezine götürüldü

Kararın ardından Enis Berberoğlu, polis tarafından tutuklama işlemlerinin yapılması için adliye binasında bulunan polis merkezine götürüldü. CHP'li milletvekilleri de polis merkezine gitti.

CHP olağanüstü toplandı

CHP, Enis Berberoğlu tutuklandıktan sonra Kılıçdaroğlu başkanlığında olağanüstü toplandı. Toplantıdan sonra ilk açıklamayı yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan kararı sert bir şekilde eleştirdi.

CHP'li vekiller Meclis Genel Kurulu'nu terk etti

CHP'li Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasından sonra CHP'li Özgür Özel Meclis Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptı. Konuşma sonrası vekiller Genel Kurul'u terk etti.

CHP kararı protesto edecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MYK toplantısı sonrası "Yarın saat 11.00'de Güvenpark'ta olacağım. Elimde sadece bir afiş olacak. 'Adalet' yazacak üzerinde, adalet" dedi.

YENİŞAFAK
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması