Darbeye Hazırlık Yapılırken Kamera'da Görüntülendiler

15 Temmuz'dan bir gün önce İstanbul'da Hava Harp Okulu’nda yapılan darbe toplantısına ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Kayıtların devamında darbe gecesi cuntacıların polis ve vatandaşlara ateş açma anları da görülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast timinin başındaki Tuğ. Gökhan Sönmezateş’in okula gelişi görülüyor.

Darbeye Hazırlık Yapılırken Kamera'da Görüntülendiler
Darbeye Hazırlık Yapılırken Kamera'da Görüntülendiler emrah

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, İstanbul Hava Harp Okulu’nda görevli subayların da aralarında bulunduğu 34’ü tutuklu, 44 şüpheli hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianamedeki görüntüler ortaya çıktı.

44 KİŞİ HAKKINDAKİ İDDİANAMEDE

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, FETÖ tarafından 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen darbe teşebbüsüne katıldığı iddia edilen, İstanbul Hava Harp Okulu’nda görevli subay, astsubay ve uzman çavuşlardan oluşan 44 kişi hakkında hazırlanan iddianameye ilişkin ek dosyalardaki görüntülerin detayları belli oldu. Mehmet Nail Yiğit, Gürcan Sercan ve Fethi Alpay’ın toplantının ardından odadan çıkışlarına dair görüntüler de dosyada yer aldı.

BİR GÜN ÖNCE TOPLANTI

Görüntülerde, darbe girişiminden bir gün önce (14 Temmuz 2016) Hava Harp Okulu Komutanlığında yapılan darbe koordinasyonuna ilişkin toplantıya katılanlar yer alıyor. Söz konusu toplantılara; İstanbul’daki ana darbe davasının sanıkları eski tümgeneral Hava Harp Okulu Komutanı Fethi Alpay, eski 66. Mekanize Tugay Komutanı tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit, eski İstanbul Jandarma Komutanı Gürcan Sercan (Jandarma dosyasının sanığı) ile diğer şüphelilerin katıldıkları görülüyor.

HELİKOPTERLER HAZIRMIŞ

Görüntülerde, şüphelilerin darbe girişiminde kullandıkları helikopterlerin çıkartılma anları ile darbenin bastırılmasının ardından kaçış amaçlı kullanılan helikopterlere yakıt ikmali için giriş-çıkış yapan tankerler de yer alıyor. Ayrıca, darbe girişimi için kullanılmak üzere hazırlanmış olan mühimmatlar ve patlayıcıların da görüntüleri de dosya ekleri arasında bulunuyor.

Öte yandan, darbe girişimi anları, darbeci askerlerin mevzilenmeleri ve darbeci askerlerin dışarıdaki polisler ve vatandaşlara ateş açma anları da görülüyor. Gökhan Şahin Sönmezateş Gökhan Şahin Sönmezateş’in Harp Okulu’na gelişi de görüntülerde yer alıyor. Toplantıya böyle gelmiş Cumhurbaşkanına suikast girişimi ile Akıncılar davalarının sanığı eski tuğgeneral Gökhan Sönmezateş’in okula gelişi ve toplantıya girişinin yer aldığı görüntülerde, darbe akşamı Hava Harp Okulunda yaşananlar da var.

Öte yandan darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü’ndeki eylemlere ilişkin davada, Sönmezateş savunma yaptı. Kendisini Aysel Tuğluk ile kıyaslayan Sönmezateş, “Türk solu çok kötü bir sınav veriyor” ifadesini kullandı.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması