Deaş Bombacısı Göz Altın'da

İstanbul Bayrampaşa’da bir AVM’de yakalanan 4 DEAŞ’lı teröristten Can Y.’nin hücre evinde ele geçirilen tüm patlayıcıları hazırlayan kişi olduğu tespit edildi.

Deaş Bombacısı Göz Altın'da
Deaş Bombacısı Göz Altın'da emrah

İstanbul-Bayrampaşa’daki bir alışveriş merkezinin otoparkına bomba yüklü araç ve motosiklet bıraktıktan sonra kaçamadan yakalanan teröristlerden Can Y.’nin, terör örgütü DEAŞ’ın bombacısı olduğu ortaya çıktı. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve MİT ve Emniyet istihbaratın ortak operasyonuyla 28 Ekim’de çökertilen DEAŞ hücresine mensup teröristlerle ilgili yeni bilgilere ulaşıldı.

Operasyonda ele geçirilen tüm patlayıcıları, Afganistan’da bomba eğitimi alan DEAŞ’lı Can Y.’nin hazırladığı belirlendi. Örgütün, Can Y.’yi İstanbul’a eylem hazırlığı için gönderdiği anlaşıldı.

BAŞAKŞEHİR'DE FACİA ÖNLENDİ

28 Ekim tarihindeki başarılı operayonun ardından MİT ve Emniyet istihbarat, ertesi gün örgüte yönelik ikinci bir ortak baskın daha gerçekleştirdi. Operasyonda Başakşehir’de bir hücre evinde 56 bomba bulunurken, muhtemel bir facia önlendi. Bu arada, Bayrampaşa’da yakalanan 2’si kadın 4 DEAŞ’lı teröristin, Esenyurt ve Arnavutköy’deki hücre evlerini ateşe verdikten hemen sonra bölgeden kaçış görüntüleri de ortaya çıktı. Görüntülerde teröristlerden biri bomba yüklü motosiklet ile giderken, diğer teröristler ise otomobile patlayıcıları yüklüyor. Sorguları süren teröristler Mücahit P. eşi Sezgen P. ve Can Y’nin eşi Hatice Y’nin sabıkalarının olmadığı belirtildi.

283 terörist yakalandı Suriye ve Irak’ta son dönemde büyük darbe yiyen terör örgütü DEAŞ’ın farklı coğrafyalara yayılma stratejisine Türkiye büyük darbe indirdi. Suriye’yi terk eden DEAŞ’lı teröristler, geçiş güzergahındaki Türkiye’de eylem yapmaya fırsat bulamadan yakalandı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, eylem arayışında bulundukları bilgisi edinilen terör örgütü DEAŞ mensuplarına yönelik 22 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında ülke genelinde operasyon düzenlendi.

Operasyonlar sırasında 25 ilde 96’sı Türk, 187’si yabancı uyruklu olmak üzere 283 şüpheli gözaltına alındı. Ekiplerce ayrıca 66 el yapımı patlayıcı, 2 kilogram türü belli olmayan toz madde, 3’ü kuru sıkı olmak üzere 8 tabanca, 405 tabanca fişeği, 3 av tüfeği, 39 av tüfeği fişeği, bir pala ile çok sayıda örgütsel doküman ve dijital malzeme ele geçirildi.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması