Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Enes Kanter'e biz engel olduk

FETÖ'yle mücadele kapsamında atılan adımları değerlendiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Yurtdışında FETÖ'cü dernekleri kapattırdık. Ailesini bile reddeden basketbolcu Enes Kanter'in propaganda için başladığı dünya turuna engel olduk" dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Enes Kanter'e biz engel olduk
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Enes Kanter'e biz engel olduk emrah

Hafta sonu Afyonkarahisar’da gerçekleşen AK Parti’nin istişare toplantısında ele alınan önemli konuların başında FETÖ ve terör örgütleri ile mücadele vardı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kampta başta FETÖ olmak üzere terör örgütlerine karşı yurtdışında yapılan çalışmalar hakkında sunum gerçekleştirdi. "Üç ülkeden sınır dışı edildi" Bakan Çavuşoğlu'nun sunum sırasından şu başlıklar üzerinde durdu: "Bazı FETÖ kuruluşları, BM Ekonomik ve Sosyal Konsey tarafından resmi olarak tanınıyordu. FETÖ kuruluşları arasında Kimse Yok Mu, gazeteciler ve Yazarlar Vakfı ile TUSKON bulunuyordu.

Girişimlerimiz sonucu bu statüleri geri alındı. Enes Kanter’in propaganda için başladığı dünya turunu tamamlamasına engel olduk. Üç ülkeden sınır dışı edildi. Myanmar’dan FETÖ imamını Türkiye’ye getirdik. Malezya’dan, Azerbaycan’dan Katar’dan, Suudi arabistan’dan FETÖ’cüleri teslim aldık.

15 ülkede FETÖ iltisaklı okul ve dil kurslarının faaliyetleri sonlandırıldı. Gambiya, Azerbaycan, Tacikistan, Libya, Ürdün, Dominik Cumhuriyeti, Fas, Ruanda, Kuveyt, Tunus, Karadağ, Maldivler, Madagaskar, Fildişi Sahilleri oldu. Gine, Somali, Nijer, Sudan, Kongo’da Maarif Vakfı bu okulları devraldı. Diğer ülkelerle de okulların devredilmesine yönelik temaslarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz." Bakan Çavuşoğlu, yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik çalışmalar hakkında şunları söyledi: “Son dönemde yabancı ve İslam düşmanlığı temelli saldırılarda artış görüyoruz. Bu konularda 39 dış temsilciğimizde hukuk danışmanlarımızla vatandaşlarımıza hukuki yönlendirme sağlıyoruz.

” 6 milyon vatandaşa yanıt “Konsolosluk Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat, Türkçe ve 5 yabancı dilde hizmet veriyor. Bu merkez aracılığıyla bugüne kadar yaklaşık 6 milyon vatandaşımızın talebine yanıt verdik. 2017 yılında Ekim ayı itibariyle tüm dış temsilciliklerimizde pasaporttan askerlik ertelemesine, nüfus tescilinden noterlik evrakına yaklaşık 2 milyon 300 bin konsolosluk işlemi gerçekleştirdik.

Kuyrukta beklemeye son “Dış temsilciliklerimizde tüm işlemlerde randevu sistemine geçtik. Vatandaşlarımızın kuyrukta beklediği dönemler sona erdi.” “2017 yılı Ekim ayı itibariyle, bin 454 öğretmen, 79 okutman ve bin 345 din görevlisi (toplam 2878 görevli) yurtdışında görev yapıyorlar.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması