Düşmanın Asırlık Projesini Boşa Çıkardık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’ndan bu yana ilk defa kritik sürece kendi iradesini ortaya koyan bir pozisyonda girdiğini söyledi. Sokullu Mehmed Paşa’nın, Venedik Büyükelçisine söylediği “Biz Kıbrıs’ı almakla kolunuzu kestik, siz ise İnebahtı’da sakalımızı tıraş ettiniz” sözünü hatırlatan Erdoğan, “Biz asırlık bir planı bozarak onların kollarını buduyoruz” dedi.

Düşmanın Asırlık Projesini Boşa Çıkardık
Düşmanın Asırlık Projesini Boşa Çıkardık emrah

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, dünyadaki ve bölgedeki gelişmelere dikkat çekti. Erdoğan, özetle şunları söyledi: Dünyadaki ve bölgedeki gelişmeler, gelecek asrı biçimlendirecek köklü bir yeniden yapılanma sürecinde olunduğunu gösteriyor. Ortadoğu’daki gelişmeler rastgele yaşanmıyor. Bütün bu gelişmelerin uzak, yakın bizi ilgilendiren boyutları vardır. Ve biz bütün bunları dikkate alarak çalışmalarımızı yürütüyoruz, tedbirlerimizi de şüphesiz ona göre alıyoruz, alacağız.

MİLLET OYUNU GÖRDÜ

Türkiye, Kurtuluş Savaşı’ndan bu yana belki de ilk defa bu kritik sürece, önceden yazılmış senaryolardaki rolünü kabul etmek yerine, kendi iradesini ortaya koyan bir pozisyonda girmiştir. Asıl olan, önemli olan budur. Son dört, beş yıldır yaşanan hadiselerin her biri bu senaryoların Türkiye’ye dayatılmasının işaretleridir. Millet oynanan oyunu gördü, tercihini kendi iradesiyle, gücüyle, maddi ve manevi birikimiyle biçimlendireceği büyük ve güçlü Türkiye’den yana kullandı.

ASIRLIK PLANI BOZDUK

Sokullu Mehmed Paşa’nın, Venedik Büyükelçisine söylediği şöyle bir söz vardır: ‘Biz Kıbrıs’ı almakla sizin kolunuzu kestik, siz ise İnebahtı’da bizim sakalımızı tıraş ettiniz. Kesilen sakal daha gür şekilde büyür ama kesilen kol yerine gelmez.’ Gizli-açık ambargolar, ayaklarımıza takılan çelmeler, hemen her konuda maruz kaldığımız iki yüzlü tavırlar elbette bizi sıkıntıya sokmaktadır. Ama bu sıkıntılar, sakalımızın tıraşı mesabesindedir. Buna karşılık biz asırlık bir planı bozarak onların kollarını buduyoruz.

PROJEYİ DEVLET-MİLLET BOŞA ÇIKARDI

Bu süreçte terör örgütleri üzerinden ülkemiz hizaya getirilmeye çalışılmıştır. Toplumsal kaos oluşturma çabalarıyla başlayıp PKK, DEAŞ, FETÖ gibi kanlı terör örgütlerinin saldırılarıyla süren bu projeyi, devlet-millet elbirliği ile boşa çıkardık. Yapılan her saldırı aynı zamanda terör örgütlerinin gerçek yüzlerini, gerçek niyetlerini ortaya çıkaran birer turnusol kağıdı işlevi görmüştür.

BÜYÜKLÜK TOPLA TÜFEKLE OLMUYOR

Türkiye’nin gücünü, milletimizin potansiyelini küçümseyen birileri ısrarla felaket tellallığına devam ediyor. Varsın etsinler. Tarih bize göstermektedir ki büyüklük öyle sadece topla, tüfekle, parayla, sayıyla olmuyor. Büyük olmak için önce koca bir yüreğe, sağlam bir imana, güçlü bir iradeye sahip olacaksın ve bunu 15 Temmuz’da görmüş olmanın da bahtiyarlığı içerisindeyiz.

Komutanların hepsi orada Türkiye’ye yönelik saldırıların diplomatik ve siyasi ayak oyunlarıyla, tezgahlarla, kumpaslarla da desteklendiğini belirten Erdoğan, terörle mücadeleye yönelik operasyonlara dikkati çekti. Erdoğan, “Arkadaşlarımız kar, kış demeden Hakkari’de, Tendürek’te, Cudi’de, Gabar’da sürekli olarak askerimizle, polisimizle, jandarmamızla, korucularımızla birlikte oralarda. Ve öyle; ‘Kış mevsimine giriyoruz, duralım.’ Yok böyle bir şey. Devam. Şu anda bütün siyasi kademelerimiz, bakanlarımız, bütün komuta kademesi hepsi oradalar. Durmayacağız. Üzerine, üzerine gideceğiz. Kimse alınmasın, gücenmesin.

Kimse; ‘Buralarda yok şöyleymiş, yok böyleymiş’ demesin. Kusura bakmasınlar. Gideceğiz, bizim bir şehidimizin kanı yüzlerce teröristin kanıyla ölçülemez. Bunu böyle bilsinler” dedi. 4. atılım döneminin sembolü Geçen perşembe günü Türkiye açısından bir hayalin gerçeğe dönüşmesi yolunda tarihi bir adıma şahitlik ettiklerini dile getiren Erdoğan, “Türkiye’nin otomobil projesini hayata geçirecek girişim grubunda yer alan 5 babayiğidi kamuoyumuza tanıttık. Son bir asırda dünyada yaşanan büyük sıçrama dönemlerinin ilk üçünü kaçırmıştık.

Geçtiğimiz 15 yılda ülkemizi getirdiğimiz seviye bizi dördüncü atılım dönemini yakalayabilmemiz konusunda fevkalade umutlandırdı. Türkiye’nin otomobil projesi işte bu dördüncü atılım döneminin adeta sembolü olacak, lokomotifliğini yapacak önemde görüyoruz. Düşük teknolojili, düşük katma değerli üretimden yüksek teknolojiye, tasarıma markalaşmaya dayalı üretime geçiş sürecimizde bu projenin çok önemli bir yeri olacaktır” dedi. Büyük bir aileyiz İstifa eden belediye başkanlarına da mesaj veren Erdoğan, “Bu bayrak yarışında gerek teşkilatlarımızda gerek belediyelerimizde ayrılan arkadaşlarımıza hizmetleri için teşekkür ediyorum.

Görevi devralan arkadaşlarımıza da başarılar diliyorum. AK Parti ailesi öyle büyük bir ailedir ki her an, herkese, her yerde ihtiyaç duyulabilir. Kimse gücenmeyecek çünkü biz sürekli güncellenen, sürekli yenilenen ve güncellendikçe çok daha farklı bir hizmet imkanını yakalayan bir partiyiz.

Dolayısıyla görevlerini devreden arkadaşlarımız bu büyük aile içinde çalışmaya, emek vermeye, proje üretmeye devam edeceklerdir” dedi. Aklı yetmeyenler tuzağa düştü Milletin, FETÖ denilen ihanet çetesinin gerçek yüzünü daha 17-25 Aralık emniyet-yargı darbe girişiminde teşhis ettiğini belirten Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin; bu teşhisin ne kadar doğru, bu ihanet çetesini başının ezilmesinin ne kadar gerekli olduğunu şüpheye yer bırakmayacak şekilde ortaya koyduğunu ifade etti.

Erdoğan, yapılan uyarıları dikkate almayanların, şimdi bilerek yapmadıklarını söylediklerini aktararak, “Bunların hepsi biliniyor. Akıllı olanlar Türkiye’yi terk etti, gitti. Maalesef aklı yetmeyenler, burada tuzağa düştü. Diyorlar ki ‘Bilmiyorduk, onun için gönderdik.’ Yok şuydu, yok buydu. Hepsi hikaye. Ve neyi, nasıl götürdükleri, silahlı kuvvetlerimizde, polisimizde nasıl örgütlendikleri, bütün devletin kurumlarına nasıl sızdıkları; bütün bunların hepsi ortada.

Şimdi ise artık tamamen temizlenme, toparlanma döneminin içindeyiz. Yargı ile birlikte hukukun kuralları neyi gerektiriyorsa, bunu sonuna kadar yapıp, yolumuza devam edeceğiz” dedi. 2019 yeni bir imtihan “3 Kasım seçimleri ülkemizde yeni bir dönemin miladı olmuştur” ifadesini kullanan Erdoğan, “Türkiye’de artık hiçbir şey 3 Kasım 2002’den önceki gibi olmamıştır ve olmayacaktır. Şimdi önümüzde yeni bir imtihan var. 2019 seçimleri, ülkemiz ve partimiz için en az 3 Kasım seçimleri kadar kritik bir dönüm noktası olacaktır. Ülkemizin yeni yönetim mimarisini oluşturmak için şimdiden çalışmaya başladık” dedi.

Balıkesir’de Kafaoğlu dönemi Ahmet Edip Uğur’un istifasıyla boşalan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığına AK Parti adayı Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu seçildi. Toplantıda, Meclisin MHP Grubu da AK Parti adayı Kafaoğlu’na destek verdi. CHP’li Meclis üyeleri ise oylama öncesi salondan ayrıldı. Yapılan seçimin ikinci turunda 64 oy alan Kafaoğlu, başkan seçildi.

Zekai Kafaoğlu ilk açıklamasında “Balıkesir’i daha ileriye götürme noktasında gayret sarf edeceğiz. Hedefimiz insanların mutluluğu, insanların gönlünü kazanmak” demişti. 1961 yılında Balıkesir’in Gökçeyazı beldesinde doğan Zekai Kafaoğlu, 30 Mart 2014 yerel seçiminde AK Parti’den Altıeylül Belediye Başkanı seçildi. Terör bitecek Genelkurmay Başkanlığınca, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın 3-5 Kasım’da Yüksekova ile Şemdinli’deki temaslarına ilişkin görüntüler paylaşıldı.

Büyüktepe Hudut Karakolu, Toklu Köyü, Dağlıca Üs Karakolu, Oramar-Göllerbaşı-Kalana Üs Bölgeleri’ni ziyaret eden Akar, “Arkadaşlar, hiçbir şekilde geri dönüş yok. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar, mücadele devam edecek. PKK bitecek. Bu konuda devlet, askeri ve siviliyle kararlı” dedi. Öte yandan Akar, askerleri ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan Akar’ın telefonundan Mehmetçik’e seslendi. Erdoğan, “Bütün arkadaşlara selamlar. Allah yar ve yardımcınız olsun. İnşallah neticesi de güzel olur” dedi.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması