Güvenlik Korucularına Subaylık Yolu

Güvenlik korucularına subaylık yolu açıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Korucularımıza subay olmanın yolunu açtık. Korucularımızdan uzman çavuş alıyoruz. Özellikle eğitim yaşı tutanlar uzman çavuşluktan sonra astsubay, subay olabilecekler” dedi.

Güvenlik Korucularına Subaylık Yolu
Güvenlik Korucularına Subaylık Yolu emrah

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 2018 merkezi Yönetim Bütçe ve 2016 Kesin Hesap Kanun Tasarısı ile Sayıştay Raporları görüşmelerine katılarak, sunum yaptı. Terör örgütünün 2017 yılında şehit ettiği sivil vatandaş sayısının 46 olduğunu belirten Bakan Soylu, “Bu acıya Necmettin öğretmenimiz, Aybüke Yalçın öğretmenimiz, AK Parti Lice Teşkilat Başkanımız Orhan Mercan dahil; Hakkari birinci sıra adayımız Ahmet Budak, Dicle İlçe Başkanımız Deryan Aktert tarih itibarıyla dahil değildir. Ama hiçbirisinin de kanı yerde kalmamış, failleri yakalanmıştır” dedi.

KOMANDO EĞİTİMİ

Korucularla ilgili yapılan çalışmalarla ilgili de bilgi veren Soylu, şunları söyledi: “Doğu ve Güneydoğu’da önemli bir adımı attık. Korucularımızın yaş ortalaması 42 idi. Güvenlik korucusu alarak yaş ortalamasını 32’ye düşürdük. Korucularımıza Foça’da komando eğitimi dahil verdiriyoruz.”

UZMAN ÇAVUŞ OLARAK ALIYORUZ

“Korucularımıza subay olmanın yolunu açtık. Korucularımızdan uzman çavuş alıyoruz. Özellikle eğitim yaşı tutanlar uzman çavuşluktan sonra astsubay, subay olabilecekler. Korucularımız subay olabilme kabiliyetine sahip olabilme adımını onlara sağlayacağız. 226 korucumuzun uzman çavuş olma eğitimleri bitmek üzeredir.”

39 SİHA ALINDI

Hükümetleri döneminde emniyet, jandarma, sahil güvenlik teşkilatına toplam 63 bin 82 araç alımı yapıldığını belirten Soylu, bu araçların 5 bin 234’ünün zırhlı olduğunu söyledi. Soylu, 2017’de 6 silahlı insansız hava aracı (SİHA) alındığını, 2018’de ise Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 39 SİHA alımı planlandığını kaydetti. Soylu, 2017 Ekim itibariyle bin 161 mini İHA bulunduğunu söyledi.

ZARARLAR 4 MİLYAR LİRA

Bakan Soylu, 2004-2017 arasında terörden doğan zararlar kapsamında toplam 432 bin 503 başvuru yapıldığını, bunlardan 403 bin 904’ünün sonuçlandırıldığını (yüzde 93), toplam 4 milyar 55 milyon 493 bin 859 lira ödeme yapıldığını söyledi. Soylu, terörle mücadelede şehit olanların yakınları ile yaralananlara nakdi tazminat ve aylık bağlanması hakkında kanun kapsamında 2016’da 163 milyon 560 bin 843 lira, 2017 Kasım itibariyle 39 milyon 672 bin 999 lira ödeme yapıldığını kaydetti. Soylu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yapılan FETÖ operasyonlarıyla ilgili de bilgi verdi. Soylu, 154 bin 110 kişinin gözaltına alındığını, 48 bin 739 kişinin tutuklandığını, halen 666 kişinin de gözaltında bulunduğunu söyledi.

44 BİN 614 KİŞİ İHRAÇ EDİLDİ FETÖ 

ile mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı’nda 44 bin 614 kişinin ihraç edildiğini veya görevden uzaklaştırıldığını söyleyen Soylu, örgütün emniyet teşkilatında görevli mensuplarından himmet, kurban, bağış adı altında sadece 2014-2015 yılları arasında ortalama 47 milyon lira civarında para topladıklarının tespit edildiğini belirtti. Bu kapsamda banka ve kasalarda bulunan 590 bin dolar, 723 bin lira değerinde 15 çeke el konulduğunu ifade etti.

147 TEPE YÖNETİCİSİ BYLOCK’ÇU

Soylu, 147 FETÖ'nün tepe yöneticisi ve üst düzey yöneticisinin ByLock kullanıcısı olduğunu vurguladı. Soylu, kamuoyunda infial uyandıran bazı soruşturma ve kovuşturmalarda görev alan hakim ve savcılardan 25’inin de ByLock listesinde yer aldığını kaydederken, şu ana kadar 23 bin 171 ByLock kullanıcısıyla ilgili adli işlem yapıldığını belirtti.

30 güvenlik korucusu göreve başladı Erzurum’un Şenkaya ilçe- sinde eğitimini başarıyla tamamlayan 30 güvenlik korucusu dün yemin ederek görevine başladı. Törende konuşan Vali Sey- fettin Azizoğlu bölgede son 30 yılda 5 vatandaşın şehit edildiğini söyledi. Asker ve polisle birlikte güvenlik ko- rucularının bölgenin güven- liğinden birinci derecede sorumlu olduğunu belirten Azizoğlu, “Artık Beşpınar köyünden ve aşağı vadideki köylerimizde görev alan güvenlik korucularımız eşkıyaya bu dağları, bu meydanları ve bu ovaları mezar edecektir” dedi.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması