Hücre Evini'de Hedef Almışlardı

İstanbul’da bir AVM otoparkında, bombalı araç ve motosikletle yakalanan 4 DEAŞ’lının kaldıkları hücre evini delilleri yok etmek için havaya uçurmayı planladığı ortaya çıktı. Teröristlerin terk ettikleri evde kapı ve pencere boşluklarını silikonla kapattığı tespit edildi. Evlerde çok sayıda tüp ve bomba düzenekleri bulundu.

Hücre Evini'de Hedef Almışlardı
Hücre Evini'de Hedef Almışlardı emrah

İstanbul Bayrampaşa’da bir alışveriş merkezinin otoparkına bombalı araç ve motosiklet bırakarak uzaklaşmaya çalışırken biri yaralı yakalanan 2’si kadın 4 DEAŞ’lı teröristin gözaltına alındığı operasyona ilişkin detaylar ortaya çıktı. Yakalanan Mücahit Ş., Can Y., Sezgen P. ve Hatice Y.’nin yaşadığı hücre evlerinde inceleme yapıldı.

TALİMATLA EVLER BOŞALDI

Şüphelilerin bombalı aracı hazırladıktan sonra gelen talimat üzerine, kaldıkları evi terk ettikleri ve evlerde düzenekler kurarak, çıkardıkları yangın ve sonrasında meydana gelecek patlamayla evdeki delilleri ortadan kaldırmaya çalıştıkları tespit edildi. Geçtiğimiz günlerde Esenyurt ve Arnavutköy'de yarım saat arayla meydana gelen yangına müdahale edilmiş, evde bulunan çok sayıda tüp dikkat çekmişti.

Ölen ya da yaralananın olmadığı yangınlarda, iki dairenin de kısa bir süre evvel terkedildiği ortaya çıkmıştı. Şüphelilerin iki evde kurdukları bomba düzeneklerinin patlaması sırasında şiddeti artırmak için evdeki boşlukları silikonla kapattığı ve odaların köşelerine pudra şekeri döktüğü belirlendi.

Emniyetteki ifade işlemleri henüz başlamayan 4 şüphelinin ifadelerinin ilerleyen günlerde uzman ekiplerce alınacağı belirtildi. Araçlar patlayıcı dolu Şüphelilerin 27 Ekim’de önce yangın çıkarıp sonra patlatmaya çalıştığı Esenyurt’taki hücre evindeki aramada, 4 mutfak tüpü, 2 bidon kimyasal madde, 2 bidon benzin, yüklü miktarda amonyum nitrat, demir bilye ve bomba yapımında kullanılan düzenek; Arnavutköy’deki hücre evinde ise 25 mutfak tüpü, 2 bidon kimyasal madde, 2 bidon benzin, yüklü miktarda amonyum nitrat ve demir bilye ile bomba yapımında kullanılan düzenek ele geçirildi.

AVM otoparkına bırakılan bombalı araç ve motosiklette ise amonyum nitrat ve bilye ile güçlendirilmiş bomba düzeneğinin yanısıra 4 sırt çantalı canlı bomba yeleği, 2 silah ve çok sayıda mermi ele geçirilmişti. İki ilde DEAŞ'a 9 gözaltı daha Yurt genelinde terör örgütü DEAŞ’a yönelik operasyonlar kararlılıkla sürüyor. Adıyaman ve Hatay’da ekipler, önceden belirlenen adreslere operasyonlar düzenledi. Adana’da özel harekat ekiplerinin de destek verdiği operasyonda, eylem hazırlığında oldukları tespit edilen R.A. ve H.Ç. kent merkezinde, M.K. ise Besni ilçesinde gözaltına alındı.

EMNİYETTEKİ İŞLEMLERİ SÜRÜYOR

Hatay’da da Antakya, Erzin ve Reyhanlı ilçelerindeki eş zamanlı operasyonlarda DEAŞ’a eleman kazandırdığı ve bunun için sınırdan yasa dışı geçişler yaptığı öne sürülen 5’i Suriyeli 6 zanlı gözaltına alındı. Adreslerdeki aramalarda çok sayıda örgütsel doküman ele geçirilirken, şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması