İbrahim Kalın Rakka Tahliyesini Ağır Eleştirdi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD ve Rusya'nın Suriye politikasını eleştirdi. DAEŞ'li teröristlerin Rakka'dan tahliye edilmesine tepki gösteren Kalın, PYD'nin türkiye'nin kırmızı çizgisi olduğunu hatırlatarak, "Bir terör örgütü siyasi çözümün ortağı olamaz" dedi.

İbrahim Kalın Rakka Tahliyesini Ağır Eleştirdi
İbrahim Kalın Rakka Tahliyesini Ağır Eleştirdi emrah

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Daily Sabah gazatesindeki yazısında Rakka'da serbest bırakılan teröristler nerede karşımıza çıkacak?" sorusunu sordu. Kalın, ABD'nin Suriye politikasına tepki gösterdi. Yazısında şu ifadelere yer verdi; "Yüzlerce DAEŞ’li teröristin Rakka’dan çıkması için yapılan anlaşmanın detayları, bir kez daha bir terör örgütüyle savaşmak için başka bir terör örgütünü kullanma politikasının zafiyetini ortaya koydu.

Washington’da kimsenin açıkça sormak istemediği rahatsız edici soru ise şu: Serbest bırakılan teröristler, hangi dünya başkentinde intihar bombacıları olarak karşımıza çıkacaklar?" Sözcü Kalın, PYD'nin siyasi çözüme ilişkin toplantılarda yer almaması gerektiğini söyledi. "PYD-YPG konusu, Türkiye’nin kırmızı çizgisi olmaya devam ediyor. Bu örgütler, PKK’nın Suriye kolu olmaları nedeniyle hiçbir siyasi çözümün ortağı olamazlar." Kalın Rusya ve İran'ın Suriye politikasını da eleştirdi.

DEAŞ'le rejimi iktidarda tutmak amacıyla mücadele ettiklerini belirtti. "Beşşar Esed (Beşar Esad)’in kaderinin ne olacağı, tartışmalı bir konu olmaya devam ediyor. Ancak açıktır ki Esad, Suriye’yi demokratik ve herkesi kapsayan bir yönetime kavuşturacak biri değil. Suriye’nin geleceğinde Esad’a yer yok" dedi. Sözcü Kalın, 22 Kasım'da Soçi'de İran, Rusya ve Türkiye'nin yapacağı toplantıda tüm bu konuların ele alınacağını söyledi.

NTV

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması