IŞID'e Ağır Darbe

Terör örgütü DEAŞ’a son 3 gün içinde 10 ilde düzenlenen operasyonlarda 163 şüpheli gözaltına alındı. İstanbul’da polis, Arnavutköy ve Esenyurt’ta DEAŞ üyelerinin kaldığı iki hücre evini çökertti; evde bomba yapımında kullanılan malzemeler bulundu.

IŞID'e Ağır Darbe
IŞID'e Ağır Darbe emrah

Terör örgütleriyle etkin ve kararlı mücadelesini sürdüren güvenlik güçleri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi düzenlediği operasyonlarla terör örgütü DEAŞ’a büyük darbe vurdu. Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere 10 ilde son 3 günde gerçekleştirilen operasyonlarda, aralarında yabancı uyruklu örgüt üyeleri ve terör örgütünün üst düzey sorumlularının da bulunduğu 163 şüpheli yakalandı, çok sayıda tabanca, av tüfeği, mühimmat, örgütsel döküman ele geçirildi, dijital verilere el koyuldu.

EYLEM HAZIRLIĞINDALARDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, terör örgütü DEAŞ’a yönelik haklarında gözaltı kararı bulunan 49 şüpheli başkentte kıskıvrak yakalandı. Terörle Mücadele Şubesine götürülen şüphelilerden bazılarının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerine yönelik eylem hazırlığı içinde olduğu tespit edildi.

ÜST DÜZEY İSİMLER ALINDI

Bursa’da Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, 7 ilçede 15 adrese düzenledikleri eşzamanlı operasyonda 2’si Azerbaycanlı ve 28’i Suriyeli olmak üzere 39 kişi gözaltına alındı. Erzurum’da terör örgütü DEAŞ’ın şehir yapılanmasına yönelik operasyonda aralarında örgütün üs düzey sorumlularının da bulunduğu 22 şüpheli yakalandı. Operasyonda silah, mermi, dijital veriler ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi.

ÇOĞU YABANCI UYRUKLU

İzmir’de DEAŞ’a yönelik son iki günde düzenlenen operasyonlarda 6’sı Suriyeli, 2’si kadın 15 zanlı yakalandı. Şanlıurfa’daki operasyonda da Suriye uyruklu DEAŞ üyesi 5 şüpheli gözaltına alındı. Terör örgütü DEAŞ’a yönelik Çankırı’da gerçekleştirilen operasyonda 4 Iraklı, Eskişehir’deki operasyonda 4’ü Iraklı, biri Tataristanlı 5 şüpheli gözaltına alındı. Dün gerçekleşen operasyonlarda da Adana'da 5'i Suriye uyruklu 18, Muğla'da ise 2 kişi yakalandı. Gözaltındaki tüm zanlıların emniyetteki işlemleri sürüyor. İki hücre evi çökertildi İstanbul’da polis, Arnavutköy ve Esenyurt’ta önceki gün terör örgütü DEAŞ üyelerinin kaldığı iki hücre evini çökertti.

Evlerde çıkan yangın sonrası yapılan araştırmada bomba yapımında kullanılan kimyasal madde, metal bilye, çivi, vida, uzaktan kumanda, motor, elektronik devre, kablo ve pil gibi çeşitli malzemeler bulundu. Yapılan araştırma sonucunda 4 kişi gözaltına alındı. TEM ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerince “hücre evini” çökertmek ve teröristleri yakalamak için koordineli yapılan çalışmalarda, söz konusu adreslerde ikamet ettikleri belirlenen kişilere ait bir araç ve motosikletin Bayrampaşa’da bir alışveriş merkezinin açık otoparkında olduğu tespit edildi.

Polis ekipleri, biri yaralı 4 DEAŞ’lı teröristi önceki akşam saat 16.00 sularında gerçekleştirdiği operasyonla yakaladı. Böylece ekipler, örgütün iki hücre evini de çökertmiş oldu. Bu arada, araç ve motosiklet üzerinde yapılan incelemede, uzaktan kumanda düzeneği olan el yapımı patlayıcılar, sırt çantalı el yapımı patlayıcı bulunan canlı bomba yelekleri, 2 silah ve bu silahlara ait fişek ele geçirildi.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması