Kavurucu Sıcaklara Dikkat!

Sıcaklar bugün ve yarın, Türkiye’nin her yerinde kuvvetli hissedilecek

Kavurucu Sıcaklara Dikkat!
Kavurucu Sıcaklara Dikkat!
Sıcaklar bugün ve yarın, Türkiye’nin her yerinde kuvvetli hissedilecek. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Orhan Şen, “Bizim enlemlerimizde, yani bizim hizamızda olan dünyadaki bütün ülkelere baktığımız zaman en sıcak ülke biz olacağız” dedi.

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, hafta sonu Türkiye’nin, dünyada aynı hizadaki ülkeler arasında en sıcak ülke olacağını söyledi. Şen, şunları aktardı: “Hafta sonu bizim enlemlerimizde, yani bizim hizamızda olan dünyadaki bütün ülkelere baktığımız zaman en sıcak ülke biz olacağız. Bizim enlemlerimizde, yani kuzey yarım küresinde, 35-40 derece kuzey enlemlerindeki en sıcak ülke olacağız hafta sonu.”

ÇARŞAMBA GÜNÜ YAĞIŞ VAR

Pazartesi akşamı sıcaklıkların 9-10 derece düşeceğini aktaran Şen, “Bugün ve pazar günü sıcaklar çok kuvvetli ve hemen hemen Türkiye’nin her yerinde bu hissedilecek. Salı, çarşamba günü gök gürültülü yağış var İstanbul’da. Önümüzdeki haftadan sonra tekrar sıcaklar gelecek” dedi.

Asfalt eridi!

Hava sıcaklığının 42 derece ölçüldüğü Muğla’nın Fethiye ilçesinde eriyen asfalt, sürücülere zor onlar yaşattı. Yanıklar Mahallesi’nden Yeşil Vadi mesire alanına ulaşımı sağlayan yaklaşık 4 kilometrelik bölümde sıcak hava nedeniyle asfalt eridi. Yolun büyük bölümünde sıvı hale gelen asfalt nedeniyle sürücüler zor anlar yaşadı. Sürücüler, otomobillerine zift bulaştırmamak için yavaş ilerlerken bazıları da yol kenarındaki toprak alandan gitmeyi tercih etti.

Yanıyoruz!

Termometrelerin 45 dereceye kadar çıktığı Aydın’da, vatandaşlar dışarı çıkmamayı tercih ederken, Kuşadası ve Didim ilçelerindeki sahillerde ise yoğunluk oluştu. Gölgede serinlemeye çalışan vatandaşlardan 50 yaşındaki Nazmi Altınel, “Adeta yanıyoruz. İşi olmayan kimse dışarıya çıkmasın” dedi.

YENİŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması