Kumpascılara Mahkeme'den Ağır Darbe

FETÖ’nün ‘Tahşiyeciler grubu’na kumpas davasında iki yıl sonra Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’ya 31 yıl, eski İstanbul İstihbarat Müdürü Ali Fuat Yılmazer’e ise 16 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Karar kumpas davalarında ilk olma özelliği taşıyor. Sanıklar, silahlı terör örgütü üyeliği ve sahtecilikle suçlanıyordu.

Kumpascılara Mahkeme'den Ağır Darbe
Kumpascılara Mahkeme'den Ağır Darbe emrah

FETÖ’nün “Tahşiyeciler grubuna” kumpas kurulmasıyla ilgili yaklaşık 2,5 senedir devam eden dava dün sonuçlandı. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürlerinin de bulunduğu 33 sanığın yargılandığı davada, Karaca 31 yıl, eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer ise 16 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Gülen ve eski emniyet müdürü Mutlu Ekizoğlu’nun ifadesi alınamadığı için dosyasının ayrılmasına karar verdi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına, tutuklu sanıklar ile müştekiler katıldı. Mahkeme Başkanı Ali İhsan Horasan, davayı karara bağlayacaklarını belirterek, sanıklara son sözünü sordu.

HİDAYET KARACA: 31 YIL 6 AY TEHDİTLERİNE DEVAM ETTİ

Sanıklar, haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek, beraatlerini talep etti. Sanıklardan eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer sanık olmaktan şeref duyduğunu belirtirken eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ‘’Hayali bir dizide geçen kelimeler ile 3 yıldır tutuklu yargılanıyorum. Başından beri yaşadığım bu süreç kaderim ise kederlenmeye gerek yok ifadelerini kullandı. Eski İstanbul Tem Şube Müdürü Yurt Atayün ise duruşmalar sırasında sergilediği tehditkar ifadelere bir yenisini daha ekliyerek ‘’Kapalı devreden çıkıyoruz, söz şimdi başlıyor” dedi.

YURT ATAYÜN: 25 YIL 6 AY KARACA ÖRGÜT YÖNETİCİSİ

Mahkeme heyeti Hidayet Karaca’yı, “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan 18 yıl, “iftira” suçundan 4 yıl 6 ay, “resmi belgede sahtecilik” suçundan da 9 yıl olmak üzere toplam 31 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırırken, Ali Fuat Yılmazer’i “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 12 yıl, “iftira” suçundan 4 yıl 6 ay olmak üzere toplam 16 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum etti.

ALİ FUAT YILMAZER: 16 YIL 6 AY ÖMER KÖSE: 25 YIL 6 AY O MÜDÜRLERE 25 YIL HAPİS CEZASI

Mahkeme heyeti, eski emniyet müdürleri Yurt Atayün, Ömer Köse ve Tufan Ergüder’e ise “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 12’şer yıl, “iftira” suçundan 4 yıl altışar ay, “resmi belgede sahtecilik” suçundan dokuzar yıl olmak üzere toplam 25 yıl altışar ay hapis cezası verdi.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması