Pentagon’un YPG Açıklaması

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), bugün 2017’nin son olağan toplantısını gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkanlık edeceği toplantıda Pentagon’un YPG açıklaması değerlendirilecek.

Pentagon’un YPG Açıklaması
Pentagon’un YPG Açıklaması emrah

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Pentagon'dan yapılan YPG'ye silah desteği açıklamasına ilişkin, "Bunların hepsini bir değerlendireceğiz. Bugün MGK toplantımız da var, birazdan Cumhurbaşkanımızın Grup Toplantısı var. Onların hepsini bir değerlendiririz ondan sonra açıklamalarımızı yaparız" dedi. Kalın, Ankara Güzel Sanatlar Lisesi'ni ziyaretinin ardından, bir gazetecinin gündeme ilişkin sorusu üzerine değerlendirmelerde bulundu.

 

''FETÖ İLE MÜCADELEDE SON AŞAMA''

 

Pentagon'dan yapılan YPG'ye silah desteği konusundaki açıklamalara dair soru üzerine Kalın, "Bunların hepsini bir değerlendireceğiz. Bugün MGK toplantımız da var, birazdan Cumhurbaşkanımızın Grup Toplantısı var. Onların hepsini değerlendiririz, ondan sonra açıklamalarımızı yaparız." yanıtını verdi. Afrin ve terör masada MGK toplantısında, Türkiye’nin terörle mücadelesi, Irak Kuzeyindeki terör tehdidi ve Barzani’nin referandum hamlesi sonrası yaşanan gelişmeler ışığında Irak’taki son durum ayrıntılı olarak masaya yatırılacak. Yine FETÖ ile mücadele kapsamında gelinen son aşama, devam eden çalışmalar ve yurt dışındaki terörist unsurları Türkiye’ye getirmek üzere yürütülen stratejik operasyonlar da görüşülecek konu başlıkları arasında.

 

''KRİTİK MESAJ''

 

Toplantıda ayrıca, güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının tespiti ve karşılanması konusunda yapılan çalışmalar da gözden geçirilecek. Pentagon'dan açıklama Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suriye, Soçi zirvesi ve ikili ilişkilerin ele alındığı bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, ABD’nin PYD/PKK endeksli Suriye politikasının değişeceğine ilişkin kritik mesaj vermişti.

 

Trump, Erdoğan’ı arayıp artık PYD/PKK'ya silah vermeyeceklerini söylemişti. Bu gelişmelerin ardından ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) Suriye'yle ilgili çok çarpıcı bir açıklama gelmişti. Pentagon'dan yapılan açıklamada "içinde YPG'nin olduğu Suriye Demokratik Güçleri'yle işbirliğini sürdüreceğiz" ifadeleri kullanılmıştı.

NTV

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması