Türkiye İtiraz Etti Toplantı İptal Edildi

Rusya’nın, PKK/PYD’yi davet ettiği Suriye toplantısı Türkiye’nin talebi üzerine ertelendi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Hemen itiraz ettik. Bunun üzerine Kremlin bizimle temas etti, bu toplantıyı ertelediklerini açıkladılar. Oraya PYD’nin davet edilmeyeceğini belirttiler” dedi.

Türkiye İtiraz Etti Toplantı İptal Edildi
Türkiye İtiraz Etti Toplantı İptal Edildi emrah

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, NTV’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Türkiye’nin terörle mücadele stratejisinde “Terör ülke sınırları içindeyse gereği ülke sınırları içinde, terör ülke sınırları dışındaysa gereği ülke sınırları dışında yapılır” politikasının izlendiğini ifade eden Kalın, “Örnek olarak bakarsanız Kandil’e. Kandil dışında PKK’nın öbeklendiği diğer noktalara zaman zaman zaten biz sınır ötesi operasyon yapıyoruz. Bunu Irak makamlarıyla koordine ediyoruz, diğer ülkelerle koordine ediyoruz” dedi.

İYİ BİR FIRSAT VAR

Kandil meselesini Iraklı yetkililerle, Erbil’le, İran’la konuştuklarını vurgulayan Kalın, Erbil’de yapılan referandumdan sonra, DEAŞ’la mücadelede gelinen noktalar dikkate alındığı zaman Türkiye’nin önünde önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Kalın, Iraklı yetkililere, “Nasıl Irak toprakları DEAŞ’tan tamamen temizlendiyse, şu anda PKK’dan da tamamen temizlenmesi için önümüzde iyi bir fırsat var” dediklerini aktardı.

HEMEN İTİRAZ ETTİK

Kalın, Rusya’nın Suriye Halkları Kongresi talebi ile ilgili olarak, şunları söyledi: “Bu konuyu Sayın Putin’in Suriye Özel Temsilcisi geldiğinde görüştük. Bu konuyu bize açtılar. Biz de dedik ki onlara, bununla ilgili bize daha fazla bilgi verin. Bir tür emrivaki ile bir anda bunun ilan edildiğini duyduk. Hemen itiraz ettik. Bunun üzerine Kremlin bizimle temas etti, bu toplantıyı ertelediklerini açıkladılar. Yani şu an itibariyle, eğer tekrar bir karar değişikliğine gitmezlerse 18’inde değil daha ileri bir tarihte bu toplantının yapılması planlanıyor.”

PYD DAVET EDİLMEYECEK

PYD’nin Suriye Halkları Kongresine davet edilmiş olmasının Türkiye açısından kabul edilemez olduğunu vurgulayan Kalın, “Biz katılmıyoruz. Suriyeli gruplar katılacaklar ama büyük ihtimalle biz oraya gözlemci gönderebiliriz. Şu anda tam kesinleşmedi. Ama Rusya’nın bize söylediği toplantının şu anda ertelendiği şeklinde ve oraya PYD’nin davet edilmeyeceği şeklinde. Biz de bu şekilde bir değerlendirme yapıyoruz” diye konuştu. Kalın, “Cumhurbaşkanı Erdoğan Moskova’ya mı gidecek?” sorusu üzerine, “Yakında bir temas trafiğimiz olacak. Detayları kesinleşince duyururuz” yanıtını verdi.

OLUMLU AMA YETERLİ DEĞİL

“Ankara ile Berlin arasında bir yumuşama mı var?” sorusuna ilişkin, “Umarız sürçe o yönde evrilir” diyen Kalın, “Düsseldorf’ta polisin PKK paçavralarına müdahalesi olumlu ama yeterli değil. Terörle mücadelede Alman hükümetinin daha fazla adım atması gerekiyor” dedi. Kendi iç meselesi Suudi Arabistan’daki son gelişmeleri değerlendiren Kalın, Suudi Arabistan yönetiminin yeni kararlarının kendi tasarrufları, kendi iç işleri meselesi olduğunu kaydederek, “Kralın bir fermanıyla bu değişiklikler yapıldı.

Tabii eski bazı bakanların ve prenslerin tutuklandığı haberleri de geldi, bu yolsuzlukla mücadele vesaire kapsamında. Herhalde önümüzdeki günlerde detaylar biraz daha netleştikçe biz de tabloyla ilgili daha net şeyler söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı. Suudi Arabistan’ın bir dönüşüm sürecinden geçmeye çalıştığını kaydeden Kalın, “Büyük fotoğrafa baktığımız zaman, kısa vadede bu tür hadiseler sıcak gündem başlığı oluşturuyor ama aslında bir tür sosyal devrimin yapı taşlarını mı acaba oluşturmaya çalışıyorlar diye ben okumaya çalışıyorum olup biteni.

Kadınlara araba kullanma hakkı verilmesi daha önce de gündem olup hayata geçirilememiş bir konuydu mesela. Şimdi bununla ilgili bir karar alındı ama 2018’de uygulamaya geçecek. Şimdi tepkiler ne durumda, ona bir bakmak lazım. Tabii bir dünyaya açık bir İslam anlayışı esas alınmaya çalışılıyor. Umarız Suudi Arabistan’ın istikrarına, barışına, refahına katkı sağlayacak bir süreç yaşanır” dedi.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması