Ülkemiz Hollywood'a Ev Sahipliği Yapacak

Hollywood, Bollywood gibi dünyaca ünlü filmlerin çekimlerine ev sahipliği yapan Türkiye, bu pastadan daha fazla pay almak için harekete geçti. 2017’de çeşitli dallarda toplam 76 yabancı yapıma çekim izni verildi. Bu sayının daha da artması içinse, yapımcılara teşvik verilecek, film çekme maliyetleri düşürülecek.

Ülkemiz Hollywood'a Ev Sahipliği Yapacak
Ülkemiz Hollywood'a Ev Sahipliği Yapacak emrah

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’yi film çekim merkezi haline getirmeyi, film turizmine katkı sağlamayı ve yabancı yatırımcıların Türkiye’ye erişimini kolaylaştırmayı hedefliyor. Türkiye’de ticari amaçlı film çekmek isteyen yabancı yatırımcılara film çekim izni veren Sinema Genel Müdürlüğü, bu kapsamda 2017 yılında çeşitli dallarda toplam 76 çekim izni verdi. Antalya Kaleiçi'nde çekilen Hint müzik klibini milyonlarca kişi izledi.

SİTE HAZIRLANACAK

Birçok yabancı filme ev sahipliği yapan Türkiye, bu pastadan daha fazla pay almak için harekete geçti. Bu çerçevede, film çekmek isteyen yabancı film yapımcılarına destek verilecek. Yerli filmlere olan desteğini arttıran Bakanlık, şimdi de Bollywood, Hollywood gibi dünyaca ünlü film sektörlerine açılacak. Bununla ilgili hazırlıklarsa tamamlandı. Yeni Sinema Kanun Taslağını Başbakanlık’a gönderdi. Taslakla sinema sektörüne destekler daha da yaygınlaştırılacak. Animasyon, belgesel, kısa film, senaryo ve araştırma geliştirme projeleri de değerlendirilecek.

Türkiye’de film çekme maliyetleri düşürülecek, yapımcılara teşvik verilecek. Şehir ve şehir içindeki bölgesel mekanların, bu mekanlara ilişkin örnek ve videoların, fotoğrafların, daha önce bölgede çekilen film, plato bilgilerinin, ilgili mevzuat ve teşvik bilgilerinin yer aldığı bir web portalı hazırlanacak. 40 ülkede, 10 milyon kişi tarafından izlenen İspanyol animasyon sinemasının kahramanı 2017 yapımlarından bazıları: * Belgesel Film/Agatha Christie’s Mysteries/Fransa Yapımı/İstanbul. * Reklam Filmi/Mercedes-Benz Trucks - FK Conference-Stock Footage/Almanya Yapımı/İstanbul-Aksaray. * Sinema Filmi/I Am You/ABD Yapımı/İstanbul.

Sinema Filmi/Wujood/Pakistan Yapımı/Antalya; İstanbul; Rize; Trabzon. * Sinema Filmi/Yetim/ Bosna Hersek Yapımı/Adana; Şanlıurfa. * TV Programı/The Real Housewives of Hungary/Macaristan Yapımı/İstanbul; Muğla. * TV Programı/Life in Turkey/Sırbistan Yapımı/ Antalya. * Video Klip/Dhruva Natchathiram/ Hindistan Yapımı/ Türkiye.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması