Vize Krizine Son

ABD Büyükelçiliği, Türk vatandaşları için vize başvurularını yeniden almaya başladı. Elçilik vize için daha önce başvuran kişilere mail gönderip, “Yeniden randevu alabilirsiniz” dedi. Basın açıklamasında ise “Çalışanlarımıza ilişkin yeni bir soruşturma olmadığına ilişkin güvence aldık. Gözaltı ve tutuklama olursa önceden bize haber verilecek” denildi.

Vize Krizine Son
Vize Krizine Son emrah

ABD, Türkiye’den vize başvurularını kısıtlı olarak tekrar kabul etmeye başladı. Bu gelişme Türkiye de ABD’den yapılan vize başvurularını sınırlı olarak kabul edeceğini duyurdu. ABD Büyükelçiliği'nin açıklamasında, Türkiye'den yerel çalışanların resmi görevlerini yerine getirirken gözaltına alınmayacakları veya tutuklanmayacaklarına ilişkin güvence alındığı savunuldu. Açıklamada ayrıca “Bundan sonra Türk hükümeti bizim yerel bir çalışanımızı gözaltına alma ya da tutuklama niyetine ilişkin önceden Amerikan hükümetine bilgi vermeyi taahhüt etmiştir” ifadesi kullanıldı.

BAĞIMSIZ YARGININ GEREĞİ

Bu açıklamanın ardından Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, yargıdaki dosyalarla ilgili ABD’ye herhangi bir güvence verilmediği kaydedildi. Açıklamada şunlar ifade edildi: “Türkiye’de hiçbir temsilcilik görevlisi kendi resmi görevinin icrası sebebiyle adli soruşturmaya tabi tutulmamıştır. ABD tarafından istihdam edilen söz konusu personel de keza resmi görevi çerçevesinde değil, hakkında çok ciddi suçlamalar olduğu için adli sürece tabi tutulmuştur. Bundan sonraki süreçte de Türkiye’de konsolosluk görevleri dışına çıkarak suç işleyen kişilerle ilgili yargı süreci başlatılması bağımsız yargının gereğidir.

GÜVENLİK SORUNU YOK

Açıklamada ABD'nin temsilciliklerinin güvenliği ile ilgili de gereken tüm tedbirlerin alındığı hatırlatılarak şu hususlara yer verildi: "Bu hususta her vesile ile ABD tarafından ilave ihtiyaç olmadığı bildirilmişken, söz konusu açıklamada güvenlik durumuna atıfta bulunulması yadırganmıştır ve gerçeği yansıtmamaktadır." Açıklamada ayrıca, ABD'de Türk vatandaşlarıyla ilgili süren davalara ilişkin de Türkiye'nin çok ciddi endişelerinin bulunduğu ve "Türk yetkililerin bu davaların tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılması" için ABD'li muhataplarıyla görüşmeyi sürdürecekleri dile getirildi.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması