Bel Ağrısıyla Gelen Bacak Ağrısını Hafife Almayın!

Bel ağrısı tek başına pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Bel Ağrısıyla Gelen Bacak Ağrısını Hafife Almayın!
Bel Ağrısıyla Gelen Bacak Ağrısını Hafife Almayın! Admin

Bel ağrısı tek başına pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Çevresel ve fiziksel etmenlerle meydana gelen 2 günden uzun süren bel ağrılarında, kişilerin doktora başvurmalarının yerinde bir karar olacağını dile getiren Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bel ağrısının tek başına da farklı hastalıkların habercisi olabileceğini ifade etti.

İltihaplanma, tümör gibi oluşumların yanı sıra akciğer, böbrek, karaciğer ve diğer organlardan köken alan hastalıkların belirtisi olarak da bel ağrısının ortaya çıkabileceğinden bahseden Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, Ankilozan spondilit adı verilen romatizmal bir hastalığın belirtileri arasında da bel ağrısının bulunduğunu belirtti.

‘’Bel Ve Bacak Ağrılarını Hafife Almayın’’

Yıldızhan, bel ağrısına bacak ağrısının da eklendiği durumlarda, farklı bir rahatsızlık olabileceğinin düşünülmesi gerektiğinin altını çizdi. Sürekli devam eden, oturunca ya da uzanınca geçen, hareket edince şiddetlenen bel ve bacak ağrılarında mutlaka bir uzman doktora muayene olmak gerektiğine dikkat çeken Yıldızhan, bu ağrıların fıtık habercisi olduğunu vurguladı.

‘’Bel Ağrısı İle Gelen Bacak Ağrısına Dikkat’’

Bel fıtığının en önemli belirtileri arasında bel ve kalça bölgesinde ağrının geldiğini, bu ağrılara ek olarak bacak ağrısının da ortaya çıkabileceğini unutmamak gerektiğini belirten Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bacaklarda meydana gelen uyuşma, ağrı ve güç kaybı gibi durumların bel fıtığının habercisi olduğunu sözlerine ekledi.

Bel ağrısının tek başına pek çok farklı nedenden dolayı ortaya çıksa da, bu sürece bacak ağrısının da dahil olduğunda, farklı rahatsızlıkları göz önünde bulundurmak gerektiğine dikkat çeken Yıldızhan, bu noktada ilk akla gelen rahatsızlığın bel fıtığı olduğunu, daha sonra bel kaymasının ve dar kanal hastalığının geldiğini belirtti.  Bel kayması ve dar kanal rahatsızlığının aynı belirtilere sahip olan hastalıklar arasında olduğunu sözlerine ekleyen Yıldızhan, erken teşhisin önemini vurguladı.

Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, ‘’Dar kanal hastalığında bel bölgesindeki ağrıya ek olarak bacak ağrısı genellikle iki taraflı meydana gelir. Ağrının yanı sıra bacaklarda güç kaybı ve uyuşma da dar kanal hastalığının belirtileri arasında yer alır. Bel kaymasının belirtileri arasında da bel ağrısı ile birlikte ortaya çıkan bacak ağrısı vardır. Tüm bu durumlarda gecikmeden bir uzman doktora muayene olmak gerekir’’ dedi.

‘’Bel Ve Bacak Ağrısı İle Teşhis Edilen Hastalıkların Tedavileri’’

‘’Bel ve bacak bölgesinde ağrıya neden olan rahatsızlıklar mutlaka tedavi edilmesi gereken türde rahatsızlıklardır’’ şeklinde açıklama yapan Yıldızhan, dar kanal, bel fıtığı ya da bel kayması gibi rahatsızlıkların uzun vadede kişinin yaşam kalitesini düşüren, hareketlerini kısıtlayan ve kalıcı hasarlara neden olabilecek rahatsızlıklar olduğunu özetledi.

İlaç tedavisi, fizik tedavi, enjeksiyon ya da ameliyat gibi farklı çözümleri olan bu hastalıkların tedavisinde erken teşhisin çok önemli olduğunu anlatan Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bu nedenle 2 günden uzun süren bel ve bacak ağrısı çekiliyorsa, zaman kaybetmeden mutlaka bir uzman doktora muayene olunması gerektiğinin altını çizdi.

Nöroşirurji Uzmanı

Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan

www.ahmetyildizhan.net

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması