Erdoğan'dan ABD'ye Sert Mesajlar

Ankara Devlet Protokolü ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen iftarda bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD gezisinde PKK’lılara müdahale eden 2 Türk’ün tutuklanması ve korumaları hakkında tutuklamaya dönük yakalama kararı çıkartılmasına tepki gösterdi

Erdoğan'dan ABD'ye Sert Mesajlar
Erdoğan'dan ABD'ye Sert Mesajlar

Ankara Devlet Protokolü ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen iftarda bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD gezisinde PKK’lılara müdahale eden 2 Türk’ün tutuklanması ve korumaları hakkında tutuklamaya dönük yakalama kararı çıkartılmasına tepki gösterdi. “Amerika’nın Hansı ile Corcu ile mi ben kendimi koruyacağım?” diye soran Erdoğan, bu kararlara karşı hukuki ve siyasi planda mücadele verileceğini vurguladı.

BU NASIL BİR HUKUKTUR?

Erdoğan, son Amerika ziyaretinde PKK’lı ve FETÖ’cü teröristler tarafından yapılan gösterilere Türk vatandaşlarının ve koruma polislerin müdahale etmesi olayında 2 Türkün gözaltına alınması ve 12 Cumhurbaşkanlığı koruma polisi için tutuklama kararı çıkartılmasına sert tepki gösterdi. Erdoğan şöyle konuştu: “PKK terör örgütü, FETÖ’cüler hep birlikte birleştiler, 40-50 metre mesafede şahsıma karşı gösteri yapıyorlar. Amerikan polisi dokunmuyor. “Bu nasıl bir yasadır, bu nasıl bir hukuktur. Bu korumalar beni korumayacaksa niçin ben bunları yanımda Amerika’ya götürüyorum. Amerika’nın Hansı ile Corcu ile mi ben kendimi koruyacağım? Tabi bunun çeşitli siyasi, hukuki mücadelesini vereceğiz ama bu tür gerçekleri anlatmak istiyorum” açıklamasında bulundu.

138. MADDEYİ UNUTMAYIN

Yasaların arkasından dolanarak adım atmak isteyenlere anayasanın 138. maddesini hatırlatan Erdoğan, “Bir taraftan ‘hukuka saygı’ denilip, diğer taraftan hukuku çiğneme yoluna gitmek kimseye bir şey kazandırmaz. Bir taraftan ‘yasalara uymalıyız’ deyip, öbür taraftan yasaları birçok taraftan dolaşmak suretiyle ayaklar altına almak kimseye bir şey kazandırmaz. Bu alanda, hukukta, yasalarla ilgili birçok alanda adım atmak isteyenler anayasanın 138. maddesini hiçbir zaman unutmasınlar. Bu maddeyi onlara hatırlatıyorum. Onun için herkes konumunu iyi bilsin, o konumunda, oradan bir güç alarak bir yerlere baskı yapma yoluna da gitmesin. O onlara hiçbir şey kazandırmaz, kaybettirir. Bir başka şey daha söylüyorum, sorumluluğumuz sadece kendimize, sadece başında bulunduğumuz kuruma değildir, bununla birlikte asıl gelecek nesillere karşı büyük bir sorumluluğumuz vardır” ifadelerini kullandı.

GİZLİ KUŞATMA KIRILIYOR

Özellikle son 4 yıldır kesintisiz bir şekilde maruz kaldığımız saldırıların tesadüf olmadığını daha sonra yaşanan gelişmeler ortaya çıkarttığını vurgulayan Erdoğan, siyasi, sosyal, ekonomik fay hatlarımıza yönelik saldırıların bundan sonra da devam edeceğinin açık olduğunu vurguladı. Erdoğan Türkiye’de uygulanan gizli kuşatmanın kırılışının işaretlerinin alınmaya başlandığına ifade etti.BÜTÜN OYUNLARI BOZULDU

Büyüme oranımızın bunun son örneği olduğunu belirten Erdoğan şöyle konuştu: İlk çeyrekte yüzde 5 büyüme bütün oyunları bozmuştur. Onlar Türkiye’nin kapılarının kapandığını zannettiği anda bize çok kapılar açıldı. Bu böyle devam edecek. Yeter ki toplum kesimlerini etnik, mezhebi ve ideolojik farklılıkları kullanarak çatıştırmaya yönelik girişimlerde bu başarısızlığın devamını sağlayalım”

Karar yanlı ve hukuksuz

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, ABD makamlarının 16 Mayıs Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaret sırasında yaşanan olaylarla ilgili bazı vatandaşlar hakkında tutuklama kararıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Büyükelçiye ABD makamları tarafından alınan bu kararın yanlış, yanlı ve hukuki dayanaktan yoksun olduğu bildirildi. Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada olaylara ABD makamlarınca göz yumulduğunun ABD Büyükelçisine iletildiği kaydedildi. Açıklamada, sözde protestocuların, terör örgütü bayrak ve sembolleriyle Büyükelçiliğe birkaç metre yaklaştığı ve masum vatandaşlara saldırdıkları hatırlatıldı. ABD makamlarının bunlara göz yumarken, korumalara saldıran ABD polisine hiçbir işlem yapmamasının adaletle bağdaştırılamayacağının ABD Büyükelçisine bildirildiği ifade edildi.

YENİŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması