Yaani Uygulaması Yürürlükte

Turkcell, Türkiye için geliştirdiği arama motoru ‘Yaani’yi kullanıma sundu. Ana dili Türkçe olan ‘Yaani’, App Store ve Google Play uygulamaları ile hizmet verecek. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Yaani Türkiye’deki mobil ekosistemi de büyütecek” dedi.

 Yaani Uygulaması Yürürlükte
 Yaani Uygulaması Yürürlükte emrah

Ülkelerin ekonomik ve siyasi gücünü internet teknolojileri belirlerken, bu alana özel sektör yatırımları da son hızla devam ediyor. Bu amaçla Turkcell tarafından geliştirilen Türkiye’nin arama motorunun adı ‘Yaani’ olarak duyuruldu. Kendi arama motoruna sahip olmanın Türkiye’yi dünyada sayılı ülkeler arasına soktuğunu belirten Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Artık veri en önemli güç. Ülke olarak bu yeni dönemde söz sahibi olmak istiyorsak dijital verilerimizi kendi ülkemizde tutmak ve bunları işleyerek yenilikçi servislere dönüştürmek zorundayız” dedi.

HEDEF DÜNYA PAZARINA ÇIKMAK

Verilerin işlemediği sürece elde veri olmasının pek bir anlamı olmadığını kaydeden Terzioğlu, “Bugüne kadar geliştirdiğimiz servisler sadece Türkiye’de değil dünyada da milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Şimdi Yaani ile bir adım daha atarak en fazla veri üreten servislerden birisi olan arama motoru pazarına giriyoruz. Bu Turkcell’in değil Türkiye’nin arama motoru. Hepimizin desteği ile büyüyecek” şeklinde konuştu. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu

TÜRKÇE, RUSÇA VE ARAPÇA'YA YAKIN

Geçen yıl Türkiye’nin en büyük veri merkezini Gebze’de açtıklarını kaydeden Terzioğlu şunları söyledi: “Veri merkezini yapıp işin içinden çıkamayız. Önemli olan bu veri merkezi üzerinde çalışan servisleri de geliştirmek. Yaani’nin verilerini de Gebze Veri Merkezimizde saklayacağız. Türkiye’nin kullanım alışkanlıklarına göre tasarlanan Yaani, Türkçe'yi çok iyi anlıyor. Biz arama yaptıkça o öğreniyor. Bu sayede her seferinde karşımıza daha iyi arama sonuçları çıkartacak” dedi. Terzioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

AKILDA KALICI KELİME

“Hem Türkçe hem akılda kalıcı ve basit olmasını istedik. Türkçe’de çok fazla kullandığımız bir kelime olan Yaani bizim hedefimiz olan Ortadoğu ve Rusya pazarlarında da kullanılan bir kelime. Arapça’da benzer anlama geliyor, Rusça’da da söylemesi çok kolay. Hedefimiz Türkiye ancak global servislerdeki deneyimimiz de bize bir şey öğretti. Türkiye’de başarılı olduktan sonra bölgesel ölçekte başarılı olmamak için hiçbir neden yok. Bizim Yaani ile öncelikli hedefimiz Türkiye’de yüzde 25’lik pazar payına ulaşmak.” Türkiye’deki dijital ekosistemi büyütecek Terzioğlu, Yaani’nin anadilinin Türkçe olduğunu, kullanıcıların aramalarına göre bir süre sonra alışkanlıklarını ve gerçekten ne aramak istediklerini öğrendiğini belirtti. Terzioğlu, Yaani üzerinde çalışan entegre servisleri zamanla daha da geliştireceklerini bir kaç ay içerisinde TV+, BiP, Lifebox, Fulltrip, Dergilik ve Paycell gibi servisleri de Yaani ile entegre çalışır hale getireceklerini söyledi.

YENİ İŞ FIRSATLARI MÜMKÜN

Terzioğlu, “Yaani Türkiye’deki mobil ekosistemi de büyütecek. Arama motoru üzerinde yapılan aramalarda biriken verinin ülkemizde saklanarak mevzuata uygun şekilde işlenmesiyle ülke ekonomisine de katkı sağlayacağız. Bu adım Büyük Veri Platformu’nun oluşmasının da temelini oluşturacak” açıklamasında bulundu. Toplanan büyük veri sayesinde, Türkiye’nin ekonomik, ticari, sağlık ve sosyal-demografik eğilim ve yoğunlaşmaları, ihtiyaçları ve sorunlarını yakından takip edebilecekleri bir platform oluşturacaklarını kaydeden Terzioğlu, “Şu anda Turkcell servislerini sırayla entegre ediyoruz ancak yakın zamanda dileyen yazılımcıların kendi servislerini Yaani ile entegre edebilecek hale gelecek. Bu sayede yepyeni iş fırsatları ortaya çıkacak” dedi.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması
Bakan Arslan’dan Okul Servisi Sorunu Açıklaması